Կարևորելով Հայաստանում տեքստիլ արդյունաբերության հիմնախնդիրների լուծման և զարգացման առաջնայնությունը` 2011-ի հոկտեմբերի 14-16-ը «Մոսկվայի տուն» մշակութային-գործարար կենտրոնում կկայանա «Տեքստիլ և նորաձևություն» խորագրով առաջին միջազգային գործարար համաժողովը, որը կազմակերպվում է Զարգացման հայկական գործակալության, ՄԱԱԶԿ-ի միջազգային արդյունաբերական համագործակցության կենտրոնի, Կովկասյան զարգացման գործարարության կենտրոն – Քաղաքացիական հասարակության և տարածաշրջանային առաջընթացի ինստիտուտի, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության, Ատեքս նորաձևության կենտրոնի հետ համատեղ:
Համաժողովի նպատակն է Հայաստանի տեքստիլի ոլորտի մրցակցային առավելությունների պարզաբանումը, արտադրության արդիականացման և զարգացման հնարավորությունների մատնանշումը, ինչպես նաև միջազգային գործարար կապերի ստեղծումն ու ամրապնդումը:
Համաժողովին կմասնակցեն ոլորտի ավելի քան 40 տեղական ներկայացուցիչներ, միջազգային փորձագետներ, ինչպես նաև ներուժային գործընկերներ, արտադրողներ և ոլորտի ներկայացուցիչներ Եվրասիական տնտեսական համագործակցության, Հարավային Կովկասի ու ԵՄ երկրներից:
Միաժամանակ համաժողովի շրջանակներում կկազմակերպվի տեքստիլ արտադրանքի ցուցահանդես և հայ դիզայներների նորաձևության հավաքածուների ցուցադրություն:

7 Октябрь 2011 - 09:40 AMT
Придавая важность развитию текстильной промышленности, Армянское агентство развития совместно с UNIDO, Союзом промышленников и предпринимателей Армении, а также центром моды ATEX и Кавказского центра развития предпринимательства организуют первую международную конференцию «Текстиль и мода», которая пройдет в Ереване 14-16 октября.
«Целью конференции является выявление конкурентных преимуществ текстильной сферы, определение возможностей модернизации и развития, а также создания международных связей и их укрепление», – говорится в сообщении пресс-службы ААР, поступившем в PanARMENIAN.Net.
В конференции примут участие более 40 местных представителей сферы, а также международные эксперты, партнеры из стран Евразийского экономического сотрудничества, Южного Кавказа и стран ЕС.
В рамках конференции будет организована выставка текстильной промышленности и показ модной коллекции армянских дизайнеров.