«Ես չեմ ցանկանում վիճել Forbes-ի փորձագետների հետ, սակայն նրանց հրապարակված վարկանիշերն այն ուղղություններում, որոնցով Հայաստանը ետ է մնում հարևաններից, պայմանավորում են երկրոմ իրագործվող բարեփոխումների կարևորությունը»,-լրագրողներին է ասել Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների (գործատուների) միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը՝ մեկնաբանելով Forbes-ի վարկանիշը Հայաստանի գծով:
Հայաստանը բարելավել է իր դիրքեըր, 2010թ. գրավելով 89-րդ տեղը 134 երկրների թվում Forbes-ի նոր «The best countries for business» վարկանիշում, նախկին 96-ի փոխարեն: Ընդ որում հարևան երկրները գրացվել են հետևյալ տեղերը՝ Վրաստանը 61-ից նահանջել է 50-րդ տեղը, Թուրքիան 46-ից 54-րդ տեղը, Ադրբեջանը բարելավել է դիրքը մեկ կետով՝ 78-րդ տեղ, Ռուսաստանը 97-րդ տեղից նահանջել է 102-րդ տեղը, և Իրանը զբաղեցնում է 125-րդ տեղը: Անցյալ տարի վերջինս ընդգրկված չի եղել ցուցակում:
Ըստ նրա, մասնավորապես, դա վերաբերում է հարկային ու մաքսային վարչարարությանը՝ ստեղծելու համար Հայաստանում առավել բարենպաստ ֆոն բիզնեսի համար: «Այց բարեփոխումների արդյունքներն արդեն զգացվում են, լավ կլիներ, եթե դրանք ավելի ակնհայտ լինեին, իսկ դրա համար հարկավոր է քաղաքական կամք և այն կա՝ շարունակելու համար դժվարին, սակայն, անհրաժեշտ բարեփոխումների ուղին»,-ասել է Արսեն Ղազարյանը:

«Я не хочу спорить с экспертами агентства Forbes, но их опубликованные рейтинги по тем направлениям, по которым Армения отстает от своих соседей, обуславливают всю важность реализуемых в стране реформ», – сказал журналистам в Ереване председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, комментируя рейтинг Forbes по Армении.
Армения улучшила свои позиции, заняв в 2010 году 89 место среди 134 стран в новом рейтинге Forbes «The best countries for business», вместо прежнего 96. В рейтинге учитываются такие показатели как рост ВВП, ВВП на душу населения, соотношение торгового баланса к ВВП, общее население страны. Армения с населением в 3 млн. человек имеет в рейтинге показатель роста ВВП в 2,6%, показатель ВВП на душу населения 5700 долларов и отрицательное соотношение торгового баланса к ВВП в 13,8%.
При этом соседние страны заняли следующие позиции: Грузия – с 61 места перебралась на 50, Турция – опустилась с 46 места на 54 место, Азербайджан – поднялся на один пункт, на 78 места, Россия – с 97 места опустилась на 102 и Иран – 125 место (в прошлом году эта страна не была включена в список).
По его словам, в частности, это касается налогового и таможенного администрирования для создания в Армении наиболее благоприятной для бизнеса среды. «Результаты этих реформ мы уже на себе чувствуем, было бы хорошо, если бы они были более явными, а для этого нужна политическая воля, и она есть, для того, чтобы продолжить трудный, но необходимый, путь проведения реформ», – подчеркнул Арсен Казарян.