Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռնարկատրերի միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը համոզված է, որ Հայաստանը պետբյուջեի նախագծի համաձայն ի զորու է 2012-ին հավաքել 101 մլրդ դրամով ավելի հակեր: Նա հաղորդել է, որ օրերս միության անդամները հանդիպել են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, որի ընթացքում օրակարգի հարցերի շարքում եղել է նաև 2012-ին 101 մլրդ դրամով հարկերի հավաքման մակարդակը բարձրացնելու հարցը: «Մենք չենք կարծում, որ 101 մլրդ դրամը ծանր բեռ է հարկատուների համար, եթե հարկադրումն անցկացվում է ոլորտներին համապատասխան, եթե կտրուկ կրճատվում է ստվերային հատվածը, եթե կրճատվում է ընկերությունների թիվը, որոնք աշխատում են այսպես կոչված արտոնյալ հարկային դաշտում, այդ դեպքում 101 մլրդ հավաքելը հնարավոր է»,- ասել է նա:
Արսեն Ղազարյանը գտնում է, որ եթե հարկային վարչարարության մեջ կիրառվեն խիստ միջոցներ, ինչն անխուսափելի է, ապա այն պետք է անցկացվի ժամանակը հաշվի առնելով, որպեսզի հարկատուները կարողանան ադապտացվել նոր ռեժիմին և վնաս չտան փոքր և միջին բիզնեսին:
Միաժամանակ Արսեն Ղազարյանը չի առանձնացրել տնտեսության այն ոլորտները, որտեղ ստվերային ծավալը մեծ է, որտեղ գործում են անհավասար մրցակցային պայմաններ, որտեղ առավելությունները տնտեսվարող սուբյեկտների կողմն են, որոնք գերիշխող դիրք են զբաղեցնում շուկայում: «Ստվերի ծավալների մասին չենք խոսի, այն կա: Բայց համաձայն եմ, որ պետք է վերջ տալ օլիգոպոլիաներին»,- հավելել է նա:

Председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян уверен, что Армении под силу собрать на 101 млрд. драмов больше налогов в 2012 году согласно проекту госбюджета. Он сообщил, что на днях члены Союза встретились с президентом Армении Сержем Саргсяном, в ходе которой среди вопросов повестки дня был и вопрос повышения собираемости налогов в 2012 году на 101 млрд. драм. «Мы не считаем, что 101 млрд драмов – это тяжелое бремя для налогоплательщиков, если налогообложение проводится соразмерно по отраслям, если резко сокращается теневой сектор, если сокращается число компаний, работающих в так называемом льготном налоговом поле, в этом случае собрать 101 возможно», – подчеркнул он 10 октября в Ереване.
В этом контексте Арсен Казарян посчитал необходимым, что если в налоговом администрировании будут применяться строгие меры, чего не избежать, то оно должно проводиться с учетом времени, чтобы налоговики налогоплательщики смогли бы адаптироваться к новому режиму и не причинили бы вреда малому и среднему бизнесу.
Одновременно Арсен Казарян не стал выделять те сферы экономики, где теневой объем велик, где действуют неравные конкурентные условия, где преимущества на стороне хозсубъектов, занимающих доминирующее положение на рынке. «Об объемах тени говорить не будем, она есть. Согласен с тем, что надо покончить с олигополиями», – добавил он.