Գյուղատնտեսության ոլորտում ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի դրությամբ հատկացվել է 95 մլրդ դրամի վարկ: Այդ մասին Ջերմուկում ընթացող ՀՀ գյուղական համայնքների առաջին համաժողովի շրջանակներում «Վարկային գործիքներ գյուղական համայնքներին» սեկցիայի քննարկումների արդյունքում PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին է ասել ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը: Ըստ նրա, դա կազմում է ներդրումային վարկերի 8 տոկոսը:
Սեկցիայի շրջանակներում քննարկվել են գյուղական համայնքների համար վարկերի մատչելիության խնդիրները, ինչպես նաև գրավի ու հիփոթեքային վարկավորման խնդիրները: «Հետաքրքիր առաջարկներ կան երկարատև վարկավորման առումով, որի համար մշակվել են երկարաժամկետ ծրագրեր»,-ասել է Երիցյանը:
Բացի այդ, ինչպես հայտնել է Երիցյանը, արծարծվել է նաև գյուղացիների ֆինանսական գրագիտության բարձրացման հարցը: «Առևտրային բանկերը ԿԲ-ի հետ միասին պատրաստ են աշխատել համայնքների հետ այդ ուղղությամբ»,-հավելել է նա:

В сфере сельского хозяйства по состоянию на сентябрь текущего года выдано кредитов на общую сумму 95 млрд драмов. Об этом по итогам секции “Кредитные инструменты сельскохозяйственным общинам” в рамках первого форума сельских общин Армении в Джермуке сообщил PanARMENIAN.Net заместитель председателя ЦБ Армении Нерсес Ерицян. По его словам, это составляет 8 % от инвестиционных кредитов.
В рамках секции были обсуждены проблемы доступности кредитов для сельхозобщин, а также проблемы залога и ипотечного кредитования. “Поступили интересные предложения относительно долгосрочного кредитования, для чего должны быть разработаны долгосрочные программы”, -отметил Ерицян.
Помимо этого, как сообщил Ерицян, был поднят и вопрос повышения финансовой грамотности фермеров. “Коммерческие банки вместе с ЦБ готовы работать с общинами в этом направлении”, -добавил он.