Գյուղատնտեսության ոլորտում ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի դրությամբ հատկացվել է 95 մլրդ դրամի վարկ: Այդ մասին Ջերմուկում ընթացող ՀՀ գյուղական համայնքների առաջին համաժողովի շրջանակներում «Վարկային գործիքներ գյուղական համայնքներին» սեկցիայի քննարկումների արդյունքում PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին է ասել ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը: Ըստ նրա, դա կազմում է ներդրումային վարկերի 8 տոկոսը:
Սեկցիայի շրջանակներում քննարկվել են գյուղական համայնքների համար վարկերի մատչելիության խնդիրները, ինչպես նաև գրավի ու հիփոթեքային վարկավորման խնդիրները: «Հետաքրքիր առաջարկներ կան երկարատև վարկավորման առումով, որի համար մշակվել են երկարաժամկետ ծրագրեր»,-ասել է Երիցյանը:
Բացի այդ, ինչպես հայտնել է Երիցյանը, արծարծվել է նաև գյուղացիների ֆինանսական գրագիտության բարձրացման հարցը: «Առևտրային բանկերը ԿԲ-ի հետ միասին պատրաստ են աշխատել համայնքների հետ այդ ուղղությամբ»,-հավելել է նա:

As of September 2011, AMD 95 bln in credits were allocated to Armenia’s agriculture sector, according to the deputy president of the Central Bank of Armenia.
As Nerses Yeritsyan told a PanARMENIAN.Net reporter during Jermuk-hosted forum of Armenia’s rural communities, the sum above makes up 8% of the total investment credits.
Availability of credits to rural communities, mortgage lending and deposit-related issues were discussed at the event. “Interesting offers on long-term crediting were advanced, necessitating formation of long-term programs,” Yeritsyan noted.
“Promotion of financial literacy among farmers was also focused on, with commercial banks expressing readiness to assist rural communities in the matter,” Yeritsyan concluded.