Արտոնյալ վարկերի հատկացման երկրորդ փուլն արդեն սկսվել է և այսօրվա դրությամբ առևտրային բանկերի կողմից արդեն հատկացվել է ընդհանուր առմամբ 2,5 մլրդ դրամի վարկ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net –ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀՀ ԿԲ փոխնախագահ Ներսես Երիցյանը: Այդ առնչությամբ նա հավելել է, որ առաջիկա ամիսներին նախատեսվում է շուրջ 7,5 մլրդ դրամի արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկեր հատկացնել: Ինչ վերաբերում է պայմաններին, ապա, դրանք նույնն են, ինչ վարկավորման առաջին փուլում:
Իր հերթին «Ակբա Կրեդիտ Ագրիկոլ» բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ստեփան Գիշյանը հայտնեց, որ 2011թ. 10 ամիսների արդյունքում բանկը հատկացրել է 33,7 մլրդ դրամի վարկ, ինչն ապահովել է վարկային պորտֆելի աճը գյուղատնտեսության ոլորտում 30 տոկոսով: Ինչ վերաբերում է վարկերի մատչելիությանը, ապա այստեղ բանկի նախագահը խնդիր չի տեսնում: «Այսօրվա դրությամբ գյուղատնտեսական վարկերը մատչելի են, ռեսուրսներ կան, մենք պատրաստ ենք ակտիվ վարկավորման»,-ասել է նա:
Հատկացվող արտոնյալ գյուղատնտեսական վարկերի առավելագույն չափը 3 մլն դրամ է, տոկոսադրույքը՝ տարեկան 14 տոկոս (4-6 տոկոսը կկազմեն պետական սուբսիդիաները) 6-ամսյա արտոնյալ ժամկետով, 2 տարի մարման ժամկետով:

Второй этап выдачи льготных сельхозкредитов уже начат и на сегодняшний день со стороны коммерческих банков уже выдано кредитов на общую сумму 2,5 млрд драмов. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил заместитель председателя Центрального банка Армении Нерсес Ерицян. В связи и с этим он добавил, что в ближайшие месяцы по программе предусмотрено выдать кредитов на сумму 7,5 млрд драмов. Что касается условий, то по словам Ерицяна, они аналогичны условиям первого этапа кредитования.
В свою очередь, генеральный исполнительный директор «АКБА-Кредит Агриколь Банка» Степан Гишян сообщил, что по итогам 10 месяцев 2011 года, банком выдано кредитов на общую сумму 33,7 млрд драмов, что обеспечило рост кредитного портфеля в сфере сельского хозяйства на 30%. Что касается доступности кредитов, то здесь глава банка не видит никаких проблем. “На сегодняшний день сельхозкредиты доступны, ресурсы есть, и мы готовы к активному кредитованию”, – подчеркнул он.