Հայաստանը մտադիր է առաջիկա տարիներին պարենային անվտանգության մակարդակը հասցնել 80 տոկոսի: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին հայտարարել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: Ինչպես հաղորդել է նախարարը, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ մշակվել և հաստատվել է 2010-2012թթ. պարենային անվտանգության անվտանգության հայեցակարգը: «Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում պարենային ինքնաապահովման մակարդակը կազմում է շուրջ 60 տոկոս: Մենք ցանկանում ենք առաջիկա տարիներին այդ ցուցանիշը հասցնել 80 տոկոսի»,- ասել է նա: Այդ առումով նախարարը նշել է, որ «դա շատ բարձր ցուցանիշ է, սակայն մենք անպայման պետք է հասնենք դրան»:
Նախարարի խոսքով, գյուղատնտեսության ոլորտում կան ուղղություններ, որտեղ այդ մակարդակը բարձր չէ, մասնավորապես, դա վերաբերվում է հավի մսի արտադրությանը: «Հայաստանը ներկրում է մեծ քանակությամբ հավի միս, քանի որ կարող է բավարարել ներքին պահանջարկի ընդամենը 37 տոկոսը»,- ասել է նա: Սերգո Կարապետյանը հաղորդել է, որ այդ մթերքով սեփական ապահովվածությունը բարձրացնելու համար մշակվել է հատուկ ծրագիր, որը թույլ է տալու առաջիկա տարիներին հասցնել այդ ցուցանիշը 60 տոկոսի: Միաժամանակ նա հավելել է, որ երկրում հացահատիկային կուլտուրաների ինքնաապահովման ցուցանիշը հասել է 55-60 տոկոսի նախկին 40 տոկոսի փոխարեն:
Պարենային անվտանգության հայեցակարգի ընդունումը լուրջ հիմքեր է ստեղծում տեղական արտադրությունը խթանելու համար, հատկապես գյուղատնտեսական արտադրանքի ոլորտում:

Армения намерена довести уровень продовольственной безопасности в ближайшие годы до 80%. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване заявил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян. Как сообщил министр, по поручению президента Армении Сержа Саргсяна была разработана и утверждена концепции обеспечения продовольственной безопасностью в Армении 2010-2020 гг. «На сегодняшний день уровень продовольственного самообеспечения в Армении составляет порядка 60%. Мы же хотим в ближайшие годы довести этот показатель до 80%», – подчеркнул он. В этом контексте глава министерства отметил, что «это очень высокий показатель, однако мы обязательно должны его достичь».
По словам министра, в сфере сельского хозяйства есть направления, где этот уровень невысок, в частности, это касается производства куриного мяса. «Армения импортирует куриное мясо в большом количестве, поскольку может удовлетворить внутреннюю потребность всего на 37%», – сказал он. Серго Карапетян сообщил, что для повышения уровня самообспеченности этим продуктом разработана специальная программа, которая позволит в ближайшие году довести этот показатель до 60%. При этом он добавил, что показатель самообеспечения зерновыми культурами в стране достиг 55%-60% против прежних 40%.
Принятие концепции продовольственной безопасности устанавливает серьезные основы в направлении стимулирования местного производства, особенно в сфере сельской продукции, механизмы для доступного и долгосрочного кредитования фермеров и вовлеченных в агропродовольственную систему предприятий.