Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր կառավարությունում ընդունել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության անդամներին:
Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ կառավարությունն Ազգային Ժողովին է ներկայացնելու հարկային մեծ փաթեթ, որի նպատակն է ընդլայնել մեր երկրի հարկային բազան, ինչն էլ կնպաստի 2012 թվականին ընթացիկ տարվա համեմատ հավաքագրել 101 միլիարդ դրամ ավելի հարկ: «Այս խնդիրը լուծելու համար թիրախավորել ենք այն ոլորտները, որոնցում պետք է բացահայտենք առկա եկամուտները: Դրանց մի մասը պետք է մուտքագրվի պետական բյուջե՝ մեր առջև դրված խնդիրն իրականացնելու համար: Այսինքն, մի կողմից պետք է նվազեցնենք բյուջեի դեֆիցիտը, իսկ մյուս կողմից՝ չնվազեցնենք ծախսերը: Դրա միակ ճանապարհն ավելի շատ հարկեր հավաքելն է, ինչի համար էլ փորձելու ենք հայթայթել լրացուցիչ եկամուտներ, որոնք բիզնեսին լուրջ հարված չեն հասցնի, սակայն միևնույն ժամանակ թույլ կտան լուծել այս կարևոր տնտեսական խնդիրը:
Հայաստանի առջև ծառացած թիվ մեկ խնդիրը համարելով աղքատությունը, որին նպաստել է նաև համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը, վարչապետը նշել է, որ դրա հաղթահարման կարևոր գործիքներից մեկը սոցիալական նպաստների ու թոշակների բարձրացումն է: 2012-ին մտադիր ենք միջոցառումներ իրականացնել նաև բիզնեսի զարգացումը խթանելու համար: Պետական բյուջեի միջոցների մի մասն էլ ուղղվելու է այս քաղաքականության իրականացմանը: Էկոնոմիկայի նախարարությունը մշակել է արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարություն, որի համաձայն տարեկան 1,5 միլիարդ դրամ պետք է ներդրվի տեղական ձեռնարկություններին օժանդակելու համար, որն էլ կնպաստի վերջիններիս ապրանքների արտահանմանը, միջազգային կապերի հաստատմանը և այլն: Այսինքն, մի կողմից մենք փորձում ենք հավաքագրել եկամուտներ, մյուս կողմից դրանք ծախսել արդյունավետ կերպով՝ սոցիալական խնդիրների, աղքատության կրճատման և բիզնես միջավայրի զարգացման համար: Այս բարդ խնդիրն իրականացնելու համար կառավարությունն ակնկալում է նաև ձեր աջակցությունը»,- ասել է նա:

12 Октябрь 2011 - 11:33 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял членов Союза промышленников и предпринимателей. Как отмечается в сообщении пресс-службы исполнительного органа Армении, правительство представит в парламент большой налоговый пакет, целью которого является расширение налоговой базы, что позволит собрать в 2012 году на 101 млрд драмов больше, чем в текущем году.
По словам премьера, перед правительством стоит задача снижения дефицита бюджета без сокращения его расходной части. «Мы должны снизить дефицит бюджета, не сокращая при этом расходы. Единственный способ сделать это – собрать больше налогов, для чего мы попытаемся изыскать дополнительные ресурсы. Это не нанесет серьезного вреда бизнесу, зато предоставит возможность решить важную экономическую задачу», – сказал премьер.
Помимо этого, по словам Тиграна Саркисяна, часть госбюджета в 2012 году будет направлена на осуществление мероприятий по стимулированию развития бизнеса. Он напомнил, что Министерство экономики разработало стратегию промышленной политики, согласно которой 1,5 млрд драмов ежегодно должно направляться на содействие местным предприятиям, что поспособствует экспорту продукции последних, укреплению международных связей и так далее.
Глава правительства также придал важность преодолению бедности с использованием таких важнейших инструментов, как увеличение социальных пособий и пенсий. «С одной стороны, мы пытаемся собрать дополнительные ресурсы, с другой – расходовать их эффективно, для решения социальных проблем, сокращения бедности и развития бизнес – среды», – сказал он, добавив, что для решения этой проблемы правительство ожидает помощи Союза.