Հոկտեմբերի 6-ին «Հայաստանի Կենտրոնական դեպոզիտարիա» (ՀԿԴ) ԲԲԸ և ռուսական «Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիա» (ԱՀԴ) ՓԲԸ ոչ բանկային վարկային կազմակերպության միջև կնքվել է համագործակցության պայմանագիր ՀԿԴ-ում ԱՀԴ-ի օտարերկրյա անվանատիրոջ հաշվի բացման և վարման մասին: «Դեպոզիտարիաները փոխշահավետ և հեռանկարային են համարում Եվրասիայի Կենտրոնական Դեպոզիտարիաների Ասոցիացիայի (ԵԿԴԱ) շրջանակներում իրենց համագործակցությունը և ամուր գործարար կապեր հաստատելու նպատակ ունեն»,- նշվում է Nasdax OMX Armenia-ի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
«Մեր համագործակցության արդյունքում Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիային իրավունք է տրվել Հայաստանի Կենտրոնական դեպոզիտարիայում բացել օտարերկրյա անվանատիրոջ արժեթղթերի հաշիվներ, ինչը թույլ կտա ռուսական դեպոզիտարիային իր հաճախորդների անունից արժեթղթեր ձեռք բերել հայկական արժեթղթերի շուկայում: Դա կարևոր քայլ է Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող ներդրողների համար հայկական արժեթղթերում ներդրումներ կատարելու գործընթացի պարզեցման և ներդրումների խրախուսման գործում»,- ընդգծել է ՀԿԴ-ի տնօրեն Վահան Ստեփանյանը:
ԱՀԴ-ի Խորհրդի նախագահ Էդդի Աստանինն իր հերթին հավելել է, որ ԱՀԴ-ի ռազմավարական զարգացման շրջանակներում գործառնական համագործակցությունը ԱՊՀ երկրների կերնտրոնական դեպոզիտարիաների հետ առաջնային ուղղությունն է: «Հիմք ընդունելով հաճախորդների և թողարկողների կարիքները, մենք զարգացնում ենք ԱՊՀ երկրների թողարկողներ արժեթղթերի սպասարկման ծառայությունները՝ ներառյալ գործարքների վերջնահաշվարկները և կորպորատիվ գործողությունների իրականացումը` համագործակցելով ԵԿԴԱ անդամ հանդիսացող կենտրոնական դեպոզիտարիաների հետ»,- ասել է նա:

12 Октябрь 2011 - 13:41 AMT
ОАО «Центральный депозитарий Армении» и небанковская кредитная организация ЗАО «Национальный расчетный депозитарий» (НКО ЗАО НРД) России подписали 6 октября в Ереване соглашении об открытии и ведении именного счета иностранного инвестора. «Депозитарии считают взаимовыгодным и перспективным в рамках Ассоциации Евразийских центральных депозитариев свое сотрудничество и намерены установить крепкие бизнес-связи», – отмечается в сообщении пресс-службы Nasdaq OMX Armenia.
«В результате нашего сотрудничества российский депозитарий от имени своих клиентов сможет приобретать ценные бумаги на армянском рынке. Это очень важный шаг по облегчению и стимулированию для инвесторов России процесса инвестирования в армянские ценные бумаги», – подчеркнул директор Центрального депозитария Армении Ваган Степанян.
В свою очередь, председатель правления НКО ЗАО НРД Эдди Астанин добавил, что сотрудничество с центральными депозитариями стран СНГ является приоритетным в стратегии развития структуры. «Учитывая потребности клиентов и эмитентов, мы развиваем услуги по обслуживанию эмитентов ценных бумаг стран СНГ, включая сводки сделок и реализацию корпоративных функций, сотрудничая с центральными депозитариями – членами АЦД», – сказал он.