Հայաստանում պարտադիր բժշկական ապահովագրության ներդրման անհրաժեշտությունը կընկալվի այն ժամանակ, երբ բժշկության ապահովագրման բոլոր մնացած ուղիները ընկալվեն որպես քիչ կամ ոչ արդյունավետ: Հոկտեմբերի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել «ԻՆԳՈ Արմենիա» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Լևոն Ալթունյանը: «Բժշկության զարգացման և բնակչությանը պատշաճ բժշկական ծառայություններ մատուցելու ֆինանսավորման հիմնական և առավել շուկայական աղբյուրը ապահովագրությունն է: Ավելի լավը, քան պարտադիր բժշկական ապահովագրության ինստիտուտն է, դեռևս չեն հնարել»,- ընդգծել է նա:
Լևոն Ալթունյանի խոսքով` Հայաստանում պարտադիր բժշկական ապահովագրության ներդրման հարցն արդեն հասունացել է, «հարկավոր է դրա ընկալումն ու հավատը սեփական ֆինանսական կառույցների, սեփական ժողովրդի նկատմամբ, որը, ինչպես ԱՊՊԱ-ի դեպքում, կկարողանա օգտվել ապահովագրության այդ տեսակից»: Ընդ որում, ընկերության տնօրենը զգուշացրել է, որ պետք չէ պարտադիր բժշկական ապահովագրության ինստիտուտը կապել բժշկական ծառայությունների անհապաղ բարելավման հետ: «Առնվազն 5-10 տարի կանցնի, մինչև որ կուտակած ապահովագրավճարների հիմնադրամը վերածվի նոր կլինիկաների, նոր սարքավորումների, նոր տեխնոլոգիաների»,- հավելել է նա:

14 Октябрь 2011 - 12:56 AMT
Понимание необходимости внедрения в Армении обязательного медицинского страхования придет тогда, когда все остальные пути страхования медицины будут восприняты как мало или неэффективные. Такое мнение выразил 14 октября на пресс-конференции в Ереване исполнительный директорЗАО «ИНГО АРМЕНИЯ» Левон Алтунян. «Основным и наиболее рыночным источником финансирования развития медицины и предоставления достойных медицинских услуг населению является страхование. Лучшего, чем институт обязательного медицинского страхования, до сих пор еще не придумано», – подчеркнул он.
По словам Левона Алтуняна, вопрос внедрения в Армении обязательного медстрахования уже назрел, «нужно его понимание и вера в собственные финансовые структуры, вера в собственный народ, который, как в случае с ОСАГО, сможет воспользоваться этим видом страхования». При этом глава компании предостерег, что не надо привязывать внедрение института обязательного медстрахования с немедленным улучшением медуслуг. «Пройдет не менее 5-10 лет пока фонд собранных премий превратится в новые клиники, новое оборудование, новые технологии», – добавил он.