Սևծովյան տնտեսական համագործակցության Խորհրդարանական վեհաժողովի Տնտեսական, առևտրական, տեխնոլոգիական և էկոլոգիական հարցերով կոմիտեի հերթական նիստի հիմնական օրակարգը դարձավ ՍՏՀ անդամ երկրներում հարկային համակարգի կատարելագործման հարցերի քննարկումը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՍՏՀԽՎ Կոմիտեի ղեկավար, Հայաստանի Ազգային Ժողովի պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:
Մինասյանն ընդհանուր առմամբ դրական է գնահատել նիստի ընթացքում ներկայացված հաշվետվությունը, որը հիմնականում նվիրված էր ՍՏՀ երկրներում հարկային համակարգերի ներդաշնակեցմանը:
«Քննարկումների արդյունքում բազմաթիվ առաջարկներ ընդունվեցին անդամ երկրների հարկային համակարգերի բարեփոխման առնչությամբ: Հայաստանի համար առաջնահերթ է միջազգային չափանիշներին հարկային համակարգի ներդաշնակեցումն ու տնտեսվարող սուբյեկտների հանդեպ խտրականության բացառումը»,- նշել է պատգամավորը:
Մինասյանի խոսքով` ՀՀ կառավարության հիմնական գործիքներն այս գործընթացում մարդկային գործոնը նվազագույնի հասցնելն է հարկային գործընթացներում, ռիսկերի ստուգումը, ինչպես նաև մի շարք այլ կանխիչ գործողություններ:
Հայաստանում հարկային համակարգի բարեփոխման ծրագիր էր մշակվել: Այն նախատեսում էր ոչ միայն հարկահավաքության ամենամյա ցուցանիշներ, այլև հարկային վարչարարության կատարելագործման միջոցներ: Այս ծրագրի համաձայն, հարկատուները բաժանվել են բարեխիղճների և ոչ բարեխիղճների, վերջինների կողմից իրավախախտումների համար պատժի միջոցները խստացվելու են: Ենթադրվում էր, որ ծրագրի իրականացումը թույլ կտա ավելացնել հարկահավաքությունը: Մասնավորապես, 2009 թվականից հարկվում է նաև գյուղատնտեսությունը, բացի դրանից, դադարել են գործել արտասահմանյան կապիտալով ընկերությունների համար հարկային արտոնությունները:

14 Октябрь 2011 - 13:26 AMT
Основной повесткой очередного заседания Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества стало обсуждение вопросов усовершенствования налоговой системы в странах-членах ЧЭС. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава Комитета ПАЧЭС, депутат Национального Собрания Армении Гагик Минасян.
Минасян в целом положительно оценил представленный в ходе заседания отчет, который был в основном посвящен вопросам гармонизации налоговых систем в странах ЧЭС.
«В результате обсуждений было принято множество предложений относительно реформирования налоговых систем стран-членов. Приоритетными для Армении являются вопрос гармонизации налоговой системы с международными стандартами и исключение дискриминации в отношении хозяйствующих субъектов», – отметил депутат.
По словам Минасяна, основными инструментами армянского правительства в данном процессе являются минимизация человеческого фактора в налоговых процессах, проверка рисков, а также ряд других превентивных действий.
В Армении была разработана программа реформирования налоговой системы. Она предусматривала не только ежегодные показатели сбора налогов, но и меры по усовершенствованию налогового администрирования. Согласно данной программе, налогоплательщики были разделены на добросовестных и недобросовестных, будут ужесточены меры наказания за правонарушения со стороны последних. Предполагалось, что реализация программы позволит увеличить собираемость налогов. В частности, с 2009 г. под налогообложение было подведено сельское хозяйство, кроме того перестали действовать налоговые льготы для компаний с иностранным капиталом.