Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ կառավարությունում, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել խորհրդակցություն` նվիրված Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավմանը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը: «Մենք պետք է անցնենք ծրագրված միջոցառումների ցանկով, տեսնենք` ինչպես են դրանք իրականացվում, որպեսզի փուլ առ փուլ Հայաստանի Հանրապետությունում կարողանանք բարելավել բիզնես միջավայրը»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը` բացելով խորհրդակցությունը:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը ներկայացրել է Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման միջոցառումների ծրագիրը` լրամշակված շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների առաջարկներով: Նա տեղեկացրել է, որ ծրագրում հիմնականում ներառված են պետական մարմինների գործառույթները թվայնացնող միջոցառումներ, որոնք հնարավորություն կտան քաղաքացիներին էլեկտրոնային եղանակով առցանց օգտվել պետական ծառայություններից: «Սա բիզնես միջավայրի բարելավման լավագույն ճանապարհն է»,- նշել է նա:
Խորհրդակցության ընթացքում արծարծվել են բիզնես սկսելու և զարգացնելու համար պահանջվող վարչարարական ընթացակարգերի պարզեցմանը, հարկային և մաքսային քաղաքականության իրականացմանը, արտաքին առևտրի և փոքր ու միջին ձեռնարկությունների աճի խթանմանը վերաբերող հարցեր: Վարչապետը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու նախարարությունների և գերատեսչությունների ղեկավարներին:

Под председательством премьер-министра Армении Тиграна Саркисян прошло совещание посвященное улучшению бизнес-среды в Армении, сообщает пресс-служба правительства. “Мы должны будем пройтись по списку запланированных мероприятий, посмотреть как они осуществляются, чтобы поэтапно улучшить бизнес-среду в Армении”, – отметил открывая совещание Тигран Саркисян.
Заместитель министра экономики Армении Карине Минасян представила программу улучшения бизнес-среды, дополненную предложениями заинтересованных министерств и ведомств. Она подчеркнула, что упор в программе будет делаться на мероприятиях, оцифровывающих функции госорганов, что даст возможность гражданам в электронном виде в режиме он-лайн пользоваться госуслугами. “Это будет лучшим способом улучшения бизнес-среды”, – отметила она.
На совещании были обсуждены также другие шаги по улучшению бизнес–среды в Армении, и в завершение премьер-министр дал соответствующие распоряжения главам ответственных министерств и ведомств.