Հոկտեմբերի 16-ին աշխարհի ամենաերկար «ՏաԹևեր» հետադարձելի ճոպանուղին Հայաստանի հարավում` Սյունիքի մարզում, նշեց իր առաջին տարեդարձը պաշտոնական գործարկման պահից ի վեր: «Մեկ տարում ճոպանուղուց օգտվել է ավելի քան 70 000 մարդ, որոնց թվում` ինչպես Հայաստանի քաղաքացիներ, այդ թվում` մերձակա համայնքների բնակիչներ, այնպես էլ արտասահմանցի զբոսաշրջիկներ»,- Հալիձոր կայանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հաղորդել ճոպանուղու ղեկավար Տիգրան Ղազարյանը:
Նրա խոսքով` ուղևորների 10% կամ մոտ 5000-ը մերձակա 6 համայնքների բնակիչներն են, որոնք օրական մեկ անգամ անվճար են օգտվում ճոպանուղուց: «Նշված ժամանակամիջոցում ճոպանուղու հանդեպ հետաքրքրությունն առանձնապես մեծ էր տոնական օրերին, երբ «ՏաԹևերը» օրական մոտ 700-800 մարդ էր փոխադրում»,- ասել է նա: Իսկ ինչ վերաբերում է գներին, ապա դրանք այս տարի չեն փոխվի:
2010 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Սյունիքի մարզում մեկնարկեց «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը, որը նշանավորվեց աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղու գործարկմամբ: 2008 թվականին տարբեր ազգության և կրոնական պատկանելիության մարդիկ միավորվեցին Տաթևի վանական համալիրի վերածննդի գաղափարի շուրջ` մոսկվաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի գլխավորած «Տաթև» հիմնադրամի շրջանակներում: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի իրագործումը վստահվել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամին, որը գործում է պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության սկզբունքով:
«ՏաԹևերը» 5.7 կմ ձգվում է Որոտան գետի կիրճի վրայով, կապում է Հալիձոր և Տաթև գյուղերի մոտակայքում տեղակայված երկու կայանները, ճոպանուղու ամենաբարձր կետը 330 մետր է, իսկ Հալիձոր գյուղից Տաթևի միջնադարյան վանքը մեկ ուղղությամբ ճանապարհը տևում է 11 րոպե:

16 октября самая длинная в мире реверсивная подвесная канатная дорога «Крылья Татева» в Сюникской области на юге Армении отметила свою первую годовщину работы с момента официального запуска в эксплуатацию. «За год канатной дорогой воспользовалось более 70 тыс. человек, среди которых как граждане Армении, в том числе жители близлежащих общин, так и иностранные туристы», – сообщил журналистам на пресс-конференции на станции Алидзор управляющий канатной дорогой Тигран Казарян.
По его словам, 10% или порядка 5000 пассажиров приходит на жителей близлежащих 6 общин, которые пользуются канаткой бесплатно в день один раз. «За указанный период интерес к канатке был особенно велик в праздничные дни, когда «Крылья Татева» обслуживали порядка 700-800 человек в день», – сказал он. Что же касается цен, то они в этом году не изменятся.
Протяженность канатной дороги составляет 5,7 км, ее самая высокая точка – 330 метров, путь в одном направлении из села Алидзор в знаменитый средневековый Татевский монастырь Сюникской области занимает 11 минут.
«Крылья Татева» 23 октября получили удостоверение Книги рекордов Гиннеса, официально закрепив статус самой длинной в мире реверсивной пассажирской канатной дороги.