Հոկտեմբերի 16-ին աշխարհի ամենաերկար «ՏաԹևեր» հետադարձելի ճոպանուղին Հայաստանի հարավում` Սյունիքի մարզում, նշեց իր առաջին տարեդարձը պաշտոնական գործարկման պահից ի վեր: «Մեկ տարում ճոպանուղուց օգտվել է ավելի քան 70 000 մարդ, որոնց թվում` ինչպես Հայաստանի քաղաքացիներ, այդ թվում` մերձակա համայնքների բնակիչներ, այնպես էլ արտասահմանցի զբոսաշրջիկներ»,- Հալիձոր կայանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հաղորդել ճոպանուղու ղեկավար Տիգրան Ղազարյանը:
Նրա խոսքով` ուղևորների 10% կամ մոտ 5000-ը մերձակա 6 համայնքների բնակիչներն են, որոնք օրական մեկ անգամ անվճար են օգտվում ճոպանուղուց: «Նշված ժամանակամիջոցում ճոպանուղու հանդեպ հետաքրքրությունն առանձնապես մեծ էր տոնական օրերին, երբ «ՏաԹևերը» օրական մոտ 700-800 մարդ էր փոխադրում»,- ասել է նա: Իսկ ինչ վերաբերում է գներին, ապա դրանք այս տարի չեն փոխվի:
2010 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Սյունիքի մարզում մեկնարկեց «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը, որը նշանավորվեց աշխարհում ամենաերկար հետադարձելի ճոպանուղու գործարկմամբ: 2008 թվականին տարբեր ազգության և կրոնական պատկանելիության մարդիկ միավորվեցին Տաթևի վանական համալիրի վերածննդի գաղափարի շուրջ` մոսկվաբնակ հայ գործարար Ռուբեն Վարդանյանի և Վերոնիկա Զոնաբենդի գլխավորած «Տաթև» հիմնադրամի շրջանակներում: «Տաթևի վերածնունդ» ծրագրի իրագործումը վստահվել է Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամին, որը գործում է պետական և մասնավոր հատվածների համագործակցության սկզբունքով:
«ՏաԹևերը» 5.7 կմ ձգվում է Որոտան գետի կիրճի վրայով, կապում է Հալիձոր և Տաթև գյուղերի մոտակայքում տեղակայված երկու կայանները, ճոպանուղու ամենաբարձր կետը 330 մետր է, իսկ Հալիձոր գյուղից Տաթևի միջնադարյան վանքը մեկ ուղղությամբ ճանապարհը տևում է 11 րոպե:

On October 16, world’s longest aerial tramway in the Syunik province, southern part of Armenia Wings of Tatev celebrated its first anniversary of operation.
“In a year, more than 70 000 people have taken the aerial tramway, them being not only Armenian citizens but also foreign tourists,” Tigran Ghazaryan, aerial tramway manager told a press conference at Halidzor station.
According to him, 10% or 5000 passengers of the aerial tramway are citizens of the adjacent communities who can take the aerial tramway free of charge once a day.
Mr. Ghazaryan said that during the past year interest in the aerial tramway especially rose during holidays, when Wings of Tatev served 700-800 per day. As for the prices, he noted that they will remain unchanged.
On October 16, 2010, the Tatev Revival Project was launched in Tatev, Syunik province of Armenia, marked by the official inauguration of the world's longest reversible passenger aerial tramway. The project was conducted by the National Competitiveness of Armenia with 45 million dollar budget.
Two-way journey costs AMD 3 thousand except for those passengers from the adjacent communities that have free access. One-way ticket costs AMD 2 thousand.