Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տնօրենների խորհրդի պատվիրակությունը կայցելի Հայաստան հոկտեմբերի 17-21-ը: Ինչպես ասվում է ՎԶԵԲ-ի պաշտոնական կայքում, այցը խորհրդատվությունների հերթական փուլն է, ինչը հնարավորություն է տալիս տնօրենների խորհրդին տեղեկատվություն ստանալ բանկի ներկայության երկրներում առկա զարգացումների մասին: Հայաստան այցելության նպատակն է տնտեսության առաջնայնությունների, ինչպես նաև Հայաստանի համար 2012-15թթ. ծրագրվող ռազմավարության շրջանակներում հանրապետությունում ՎԶԵԲ-ի դերի մասին առավել հստակ պատկերացման ձևավորումը:
Այցի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ի տնօրենների խորհրդի պատվիրակությունը կհանդիպի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի, ինչպես նաև այլ պաշտոնյաների ու գործարարների ներկայացուցիչների հետ:
Պատվիրակության կազմում են Ժերոմ Բակոնին (Ֆրանսիա), Կուրտ Բայերը (Ավստրիա, Իսրայել, Կիպրոս, Մալթա, Ղազախստան, Բոսնիա և Հերցոգովինա), Օլե Բլոնդալը (Դանիա, Իռլանդիա, Լիտվա), Ջիանլուկա Գրանդին (Իտալիա), Օլե Հովլանդը (Նորվեգիա, Ֆինլանդիա, Լատվիա), Հերբերտ Ջունկը (Գերմանիա), Յան Մաասը (Նիդերլանդներ, Մոնղոլիա, Մակեդոնիա), ինչպես նաև Պեդրո Մորիյոն (Իսպանիա, Մեքսիկա):
Հայաստանում 1992թ. ի վեր գործող ՎԶԵԲ-ն մինչ օրս ներդրումներ է կատարել շուրջ 100 ծրագրերում և շուրջ 450 մլն եվրո հատկացումներ է արել:

A delegation from the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Board of Directors, which represents the Bank’s shareholders, will visit Armenia from October 17 through 21.
The visit is part of a regular series of consultations that enable EBRD Board Directors to obtain current information on developments in the countries where the Bank is active.
Representatives of the EBRD Board on this visit include: Jerome Baconin, France; Kurt Bayer, Austria/Israel/Cyprus/Malta/Kazakhstan/Bosnia and Herzegovina; Ole Blondal, Denmark/Ireland/Lithuania; Gianluca Grandi, Italy; Ole Hovland, Norway/Finland/Latvia; Herbert Junk, Germany; Jan Maas, Netherlands/Mongolia/FYR Macedonia; Pedro Moriyon, Spain/Mexico.
During the visit, the EBRD Board Directors will meet Armenian President Serzh Sargsyan, Prime Minister Tigran Sargsyan; Minister of the Economy Tigran Davtyan, Chairman of the Central Bank of Armenia Arthur Javadyan and other senior government officials.
The EBRD delegation will also hold meetings with members of the business and diplomatic communities, opposition political parties, civil society organizations and representatives of international financial institutions in the country.
The Directors will visit the capital, Yerevan, as well as the cities of Abovyan and Sevan.
The purpose of the consultation visit is to enable the Directors to better understand the priorities for the local economy and the expected role of the EBRD in Armenia in the context of the forthcoming new country strategy for 2012-15, EBRD official website reported.
The EBRD began operations in Armenia in 1992. To date, it has invested in more than 100 projects and has provided finance totaling more than €450 million.