Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի տնօրենների խորհրդի պատվիրակությունը կայցելի Հայաստան հոկտեմբերի 17-21-ը: Ինչպես ասվում է ՎԶԵԲ-ի պաշտոնական կայքում, այցը խորհրդատվությունների հերթական փուլն է, ինչը հնարավորություն է տալիս տնօրենների խորհրդին տեղեկատվություն ստանալ բանկի ներկայության երկրներում առկա զարգացումների մասին: Հայաստան այցելության նպատակն է տնտեսության առաջնայնությունների, ինչպես նաև Հայաստանի համար 2012-15թթ. ծրագրվող ռազմավարության շրջանակներում հանրապետությունում ՎԶԵԲ-ի դերի մասին առավել հստակ պատկերացման ձևավորումը:
Այցի շրջանակներում ՎԶԵԲ-ի տնօրենների խորհրդի պատվիրակությունը կհանդիպի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի, ինչպես նաև այլ պաշտոնյաների ու գործարարների ներկայացուցիչների հետ:
Պատվիրակության կազմում են Ժերոմ Բակոնին (Ֆրանսիա), Կուրտ Բայերը (Ավստրիա, Իսրայել, Կիպրոս, Մալթա, Ղազախստան, Բոսնիա և Հերցոգովինա), Օլե Բլոնդալը (Դանիա, Իռլանդիա, Լիտվա), Ջիանլուկա Գրանդին (Իտալիա), Օլե Հովլանդը (Նորվեգիա, Ֆինլանդիա, Լատվիա), Հերբերտ Ջունկը (Գերմանիա), Յան Մաասը (Նիդերլանդներ, Մոնղոլիա, Մակեդոնիա), ինչպես նաև Պեդրո Մորիյոն (Իսպանիա, Մեքսիկա):
Հայաստանում 1992թ. ի վեր գործող ՎԶԵԲ-ն մինչ օրս ներդրումներ է կատարել շուրջ 100 ծրագրերում և շուրջ 450 մլն եվրո հատկացումներ է արել:

17 Октябрь 2011 - 12:06 AMT
Делегация Совета директоров Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) посетит Армению 17-21 октября. Как отмечается на официальном сайте EBRD, визит является частью очередного этапа консультаций, что дает возможность Совету директоров получить информацию о развитиях, происходящих в странах присутствия банка. В контексте же Армении целью визита является формирование более четкого представления о приоритетах в экономике Армении и об ожидающейся роли EBRD в республике на 2012-2015 гг. в рамках планируемой для Армении новой стратегии.
В ходе визита Совет директоров EBRD встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, министром экономики Тиграном Давтяном, председателем Центрального банка Артуром Джавадяном, а также с другими высокопоставленными представителями властей и бизнес-сообщества.
В состав делегации входят Жером Баконин (Франция), Курт Байер (Австрия/ Израиль/ Кипр/ Мальта/Казахстан/Босния и Герцеговина), Оле Блондал (Дания/Ирландия/Литва), Джианлука Гранди (Италия), Оле Ховланд (Норвегия/Финляндия/Латвия), Херберт Джунк (Германия), Ян Маас (Нидерланды/ Монголия/ Македония), а также Педро Морийон (Испания/Мексика).