ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության պետական ծառայությունը մշակել և կառավարությանն է ներկայացրել հացի և հացաբուլկեղենի արտադրության ու իրացման տեխնիկական պահանջները և հավելումների օգտագործման կանոնակարգը:: Այդ մասին հոկտեմբերի 18-ին Երևանում հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության պետական ծառայության սննդի անվտանգության և որակի վերահսկողության տեսչության պետ Արթուր Վարժապետյանը:«Գաղտնիք չէ, որ հացը Հայաստանում թիվ 1 սննդամթերքն է, սակայն, խնդիրներն այստեղ շատ են՝ կապված հացաթխման, հացի տեղափոխման եւ փաթեթավորման սանիտարահիգիենիկ պայմանների հետ»,-ասել է նա:
Ըստ Վարժապետյանի, սպառողին մտահոգող առավել ակտուալ խնդիրներից է փաթեթավորումը, քանի որ գործող օրենքը չի պարտավորեցնում արտադրողին դա անել: «Սպառողը պետք է իմանա` տվյալ հացը երբ է թխվել եւ ում կողմից»,-ասել է նա: Սննդի անվտանգության և որակի վերահսկողության ոլորտում ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվել են լուրջ խախտումներ:

18 Октябрь 2011 - 12:21 AMT
Со стороны Государственной службы продовольственной безопасности Министерства сельского хозяйства Армении разработаны и будут представлены в правительство технические требования для производства и реализации хлеба, хлебобулочных изделий и соответствующих добавок. Об этом 18 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил журналистам начальник инспекции по безопасности продуктов питания и контроля качества Государственной службы продовольственной безопасности Министерства сельского хозяйства Армении Артур Варжапетян. «Не секрет, что хлеб является в Армении продуктом N1, однако здесь есть много проблем, связанных с его производством и перевозкой в плане нарушения санитарно-гигиенических условий», – сказал он.
Среди наиболее актуальных проблем, беспокоящих потребителей, Артур Варжапетян выделил его упаковку, поскольку действующий закон не обязывает производителя выполнять это требование. «Новые нормативные требования решат целый ряд проблем, поскольку потребитель должен знать, когда хлеб был произведен и кем», – добавил он.
Как сообщил начальник инспекции по безопасности продуктов питания и контроля качества Госслужбы, по итогам проводимых проверок в этой сфере были выявлены серьезные нарушения, вплоть до того, что в отношении хозсубъекта применялись принудительные меры по сохранению санитарно-гигиенических норм.