Հայաստանի պետական գույքի կառավարման վարչությունը մշակել և շրջանառության մեջ է դրել «Պետգույքի կառավարման մասին» օրենքի նոր նախագիծը, հոկտեմբերի 19-ին լրագրողներին է հայտնել պետկառույցի նորանշանակ պետ Արման Սահակյանը: Ըստ նրա, նոր օրինագիծը մշակել են վարչության մասնագետները, իսկ նրա ընդունումը թույլ կտա բարձրացնել կառավարման արդյունավետությունը, հաշվառել այն, ինչպես նաև թափանցիկ քաղաքականություն վարել այդ ոլորտում:
Վարչության պետը հավելել է, որ Վարչության աշխատանքի թափանցիկությունն ապահովելու ուղիներից մեկը էլեկտրոնային աճուրդի համակարգի ներդրումն է ու էլեկտրոնային վարձակալության օգտագործման հնարավորությունը: Դա թույլ կտա ավելի շատ շահագրգիրռ կողմերի ներգրավել, այդ թվում օտարերկրյա քաղաքացիների, որոնք կկարողանան մասնակցել աճուրդներին:
Վարչության գերակա խնդիրներից է պետական անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքների և պետական ոչ առևտրային ու այլ կազմակերպություններին պետական անշարժ գույքի նկատմամբ օգտագործման իրավունքների գրանցման ապահովումը:
2011թ. հունվարի 1-ի դրությամբ պետգույքի հաշվառման գրանցմատյանում հաշվառված է 4223 անվանում անշարժ գույք, որից 703-ը դեռ չունի սեփականության իրավունքի պետական գրանցում: 2011թ. 1-ին կիսամյակում իրականացվել է 188 միավոր պետական անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքի պետական գրանցում, 81 պետական ոչ առևտրային կազմակերպության հետ կնքվել է անհատույց օգտագործման պայմանագիր և ապահովվել պետական գրանցումը:
Բացի այդ, վարչությունը աշխատում է համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող պետական շենք, շինությունների տակ գտնվող, ինչպես նաև դրանց սպասարկման և օգտագործման համար անհրաժեշտ հողամասերի նկատմամբ գույքային իրավունքների հստակեցման ուղղությամբ:
Ինչպես ասել է Արման Սահակյանը, վարչությունը էկոնոմիկայի նախարարություն է ներկայացրել 2010թ. ֆինանսատնտեսական դիտարկումների հիման վրա շահույթով աշխատող 75 առևտրային կազմակերպությունների ցանկը, որոնցում առաջարկվել է ներդնել կորպորատիվ կառավարման կանոնագիրքը:

19 Октябрь 2011 - 08:44 AMT
Новый начальник Управления госимуществом Армении взялся за повышение эффективности возглавляемой им структуры
Управление по управлению государственным имуществом Армении разработало и ввело в оборот новый проект закона “Об управлении госимуществом”, сообщил 19 октября в пресс-центре правительства Армении новоназначенный начальник госстурктуры Арман Саакян. По его словам, новый проект закона разработан специалистами Управления, а его принятие позволит повысить эффективность управления госимуществом, вести его учет, а также осуществлять прозрачную политику в этой сфере.
В связи с этим начальник структуры добавил, что одним из путей обеспечения прозрачной работы Управления является внедрение системы электронного аукциона и возможности использования электронной аренды. Это позволит вовлечь больше заинтересованных сторон, в том числе и иностранных граждан, которые смогут принимать участие в аукционах.
Среди приоритетных направлений деятельности Управления по управлению госимуществом Армении, по словам Армана Саакяна, – обеспечение регистрации прав пользования государственным имуществом по отношению к госимуществу, государственным некоммерческим организациям и другим компаниям. По состоянию на 1 января 2011 года в госрегистре госимущества зарегистрировано 4220 единиц недвижимого имущества, из которых 703 пока не имеют собственников. В течение 2011 года в отношении 188 единиц было зарегистрировано право собственности, а с 81 государственной некоммерческой единицей был заключен договор и обеспечена госрегистрация.
Помимо этого, Управление ведет работы по уточнению прав на имущество земельных участков, находящихся в распоряжении администраций общин, а также расширению базы учета госимущества, где будут зарегистрированы и дороги, имеющие межгосударственное и государственное назначение, мосты, водоемы и нематериальные активы.
Как сообщил Арман Саакян, для повышения эффективности управления коммерческих организаций с госучастием – 75 компаний – Управление представило в Министерство экономики Армении предложении о внедрении в них Кодекса корпоративного управления.