Վերջին շրջանում Պետգույքի կառավարման վարչությունը նոր պայմանագիր է կնքել «Դվին» հյուրանոցի սեփականատերերի հետ, որն ավերակների է վերածվել, հոկտեմբերի 19-ին լրագրողներին է ասել կառույցի նորանշանակ պետ Արման Սահակյանը: «Մենք վերանայեցինք պայմանագիրը, որտեղ այժմ հստակ նշված են այն տուգանքներն ու տույժերը, որ սահմանվում են սեփականատերերի կողմից պարտավորությունները չկատարելու դեպքում»,-ասել է նա:
2003թ. հյուրանոցը վաճառվեց «Կովկասի կոմունիկացիոն խումբ» ընկերությանը 3 մլն դոլարով, որի սեփականատերերից մեկն, ըստ մամուլի, ռուսական էստրադայի աստղ Իոսիֆ Կոբզոնն է: Գնորդը պարտավորվել էր 5 տարվա ընթացքում կառուցել 5-աստղանի հյուրանոց՝ ներդնելով առնվազն 30 մլն դոլար:
Սակայն, մինչ օրս ոչ մի լուրջ ներդրում չի իրականացվել: Արման Սահակյանը հավելել է, որ եթե սահմանված ժամկետում ներդրումներ չարվեն, սեփականատերը պարտավոր է տուգանք վճարել յուրաքանչյուր տարվա չիրականացված ներդրումների 12 տոկոսի չափով: 2014թ. հետո կառավարությունը իրավունք է վերապահում իրեն դատական կարգով առգրավել «Դվին» հյուրանոցը:

19 Октябрь 2011 - 10:50 AMT
Владельцы гостиницы «Двин» в Ереване пообещали выполнить свои обязательства по ее строительству до 2014 года
В течение последнего периода сотрудники Управления по управлению госимуществом заключили новый договор с владельцами гостиницы «Двин», которая превратилась в развалины, сообщил 19 октября в пресс-центре правительства Армении новоназначенный начальник структуры Арман Саакян. «Мы пересмотрели договор, где сейчас четко отмечены штрафы и пени за невыполнение владельцами взятых на себя обязательств», – сказал он.
В 2003 г. гостиница по цене $3 млн. была продана компании «Кавказская коммуникационная группа», одним из владельцев которой, согласно прессе, является звезда российской эстрады Иосиф Кобзон. Покупатель пообещал в течение 5 лет построить 5-звездочный отель, инвестировав по меньшей мере $30 млн.
Однако по сей день никаких серьезных инвестиций не сделано. Арман Саакян добавил, что если в установленный срок не будут сделаны инвестиции, то владелец обязан выплатить штраф в размере 12% от неосуществленных инвестиций за каждый год. После 2014 г. правительство оставляет за собой право в судебном порядке конфисковать гостиницу «Двин».