Նախագահ Սերժ Սարգսյանն հոկտեմբերի 19-ին ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) տնօրենների խորհրդի պատվիրակությանը:
Նախագահը ՎԶԵԲ-ի պատվիրակության այցը Հայաստան գնահատել է իբրև մեր երկրի հետ համագործակցության զարգացմանն ուղղված քայլ և բարձր է գնահատել բանկի գործունեությունը Հայաստանում: Նշելով, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ համագործակցությունը ձևավորվել է դեռևս Հայաստանի անկախացումից ի վեր, և տարեցտարի փոխգործակցության շրջանակներն ընդլայնվում են, Սերժ Սարգսյանը խրախուսելի է համարել բանկի մասնակցությունը Հայաստանի տնտեսության համար կարևոր ու հեռանկարային ցանկացած ծրագրի: Նախագահի հավաստմամբ, այդ արդյունավետ համագործակցությունը բերում է նաև վստահության մեծացման և նպաստում մեր երկիր արտաքին ներդրումների հոսքին:
Եվրոպական բանկի տնօրենների խորհրդի անդամները նախ շնորհավորել են նախագահ Սերժ Սարգսյանին` ՀՀ անկախության 20-րդ տարեդարձի առթիվ և նշել, որ պատվիրակությունը Հայաստան է այցելել` մեր երկրի համար 2012-2015թթ. ՎԶԵԲ-ի ռազմավարության մշակման նպատակով քննարկելու համագործակցության առաջնահերթությունները, ծանոթանալու Հայաստանի ներկայիս տնտեսական վիճակին ու բանկի ընթացիկ ծրագրերին: Բանկի ներկայացուցիչները նշել են, որ Հայաստանի կառավարությունն զգալի աշխատանք է իրականացրել երկրում գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ: Նրանք կարևորել են հատկապես տեսչական բարեփոխումների, հարկային օրենսդրության բարեփոխման և մի շարք այլ ուղղություններով իրականացված աշխատանքը` ընդգծելով, որ որոշ ոլորտներում դեռևս կան լուծման կարիք ունեցող խնդիրներ, և ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է աջակցել դրանց լուծմանը:
Հանրապետության ղեկավարի հետ Եվրոպական բանկի տնօրենների խորհրդի անդամները քննարկել են հետագա համագործակցության հնարավոր ոլորտները:

19 Октябрь 2011 - 10:56 AMT
Президент Армении уверен, что сотрудничество с EBRD приводит к росту притока иностранных инвестиций в страну
Президент Армении Серж Саргсян принял делегацию Совета директоров Европейского банка реконструкции и развития EBRD. Как сообщает пресс-служба главы государства, Серж Саргсян высоко оценил деятельность банка в Армении, которая расширяется из года в год, при этом он посчитал стимулирующим участие EBRD в любых важных и перспективных программах страны. Президент заверил, что это эффективное сотрудничество приводит к повышению доверия и притока иностранных инвестиций.
В свою очередь, представители EBRD поздравили Сержа Саргсяна с 20-летием независимости Армении, сообщив, что целью визита является формирование более четкого представления о приоритетах в экономике Армении и об ожидающейся роли EBRD в республике на 2012-2015 гг. в рамках планируемой для Армении новой стратегии. Представители делегация EBRD подчеркнули наличие потенциала реализации реформ в Армении и высказали готовность оказывать содействие в этом направлении.
С главой армянского государства представители Совета директоров EBRD обсудили возможные сферы дальнейшего сотрудничества.