Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը հետևում է ԱՄՆ և եվրագոտու պարտքի հետ կապված խնդիրներին և դեռ չի նախատեսում փոխել Հայաստանի վերաբերյալ մակրոտնտեսական կանխատեսումները։ Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՎԶԵԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը։ «Կան տարբեր գործոններ, որոնք ազդում են կանխատեսումների վրա, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Եվրոպայի, ԱՄՆ տնտեսությունների իրավիճակը։ Սակայն դրանք վերջնական գործոններ չեն, և այստեղ կարևոր է հաշվի առնել սփյուռքից իրականացվող փոխանցումները, տեղի շուկայի զարգացումը, ինչ քաղաքականություն է վարելու կառավարությունը և այլն»,- ասել է նա։
Այդ առումով Ռազլոգը հավելել է, որ մակրոտնտեսական կանխատեսումների վրա ազդող գործոնները շատ են, և առայժմ դժվար է ասել, թե բանկը կփոխի Հայաստանի վերաբերյալ իր կանխատեսումները, թե ոչ։ Նրա խոսքով, ՀՆԱ-ի վերաբերյալ կանխատեսումը կազմում է 4,5 տոկոս, իսկ գնաճը տարվա արդյունքներով գտնվելու ԿԲ կողմից կանխատեսվող սահմաններում՝ 4 +_ 1.5։

Европейский банк реконструкции и развития внимательно следит за долговыми проблемами США и еврозоны и пока не предусматривает изменений макроэкономических прогнозов по Армении. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил глава ереванского офиса EBRD Валериу Разлог. “Есть разные факторы, которые влияют на прогнозы, в том числе и состояние экономики России, Европы, тех же США. Однако это не окончательные факторы, и здесь также важно учитывать трансферты, поступающие от Диаспоры, развитие местного рынка, будет ли сохраняться финансовая стабильность или нет, будут ли улучшаться условия для ведения бизнеса или нет, какую политику будет проводить правительство”, – пояснил он.
В этом контексте Валериу Разлог добавил, что факторов, влияющих на макроэкономический прогноз, много, и пока затруднительно сказать, будет ли банк менять свои прогнозы по Армении или нет. Как отметил глава ерванского офиса банка, по ВВП прогноз составляет 4,5% на 2011 год, а инфляция по итогам года будет находиться в пределах, прогнозируемых Центральным банком Армении – 4 +_ 1.5.