ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 55-րդ նիստը կանցնի Երևանում հոկտեմբերի 28-29-ին: Նման որոշումն ընդունվեց Խորհրդի անցած նիստի ժամանակ, որը կայացել էր մայիսի 18-19-ին Հելսինկիում (Ֆինլանդիա): Երկաթուղային տրանսպորտի խորհուրդը ստեղծվել է 1992 թ. փետրվարի 14-ին միջպետական մակարդակում երկաթուղային տրանսպորտի աշխատանքի համակարգման համար, հայտնում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Խորհրդի անդամներն են՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը, Մոլդովան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան: Ասոցացված անդամներն են՝ Բուլղարիան, Վրաստանը, Լատվիան և Ֆինլանդիան, իսկ պայմանագրային հիմունքների վրա Խորհրդի աշխատանքներին մասնակցում են նաև Լիտվան և Էստոնիան: Խորհրդում դիտորդի կարգավիճակ ունի Երկաթուղու աշխատողների և տրանսպորտային շինարարների արհմիության միջազգային կոնֆեդերացիան:
Երևանյան նիստի ժամանակ Խորհրդի անդամները նախատեսում են, մասնավորապես, քննարկել անցած նիստի ընթացքում կայացված որոշումների կատարման ընթացքը, գնացքների երթեվեկության նորմատիվները 2012-2013 թթ. համար, երկաթուղային ադմինիստրացիանի միջև փոխադարձ հաշվարկների կարգը, ինչպես նաև միջազգային հաղորդակցությունում բեռնափոխադրումների սակագնային քաղաքականությունը:
Նշենք, որ երևանյան նիստի աշխատանքները ուղիղ եթերով հեռարձակվեկու են «ՀԿԵ» կայքէջում (http://www.ukzhd.am/55.html):
«Հայաստանի Հանրապետությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում երկաթուղային ենթակառուցվածքի զարգացմանը և դաշնակից պետությունների հետ երկաթուղային կապի հաստատմանը: Այս գործում հիմնական բեռը իր վրա է վերցրել ՀԿԵ-ն, որը հանդիսանում է համազգային տրանսպորտային ընկերություն, – նշում է «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլլինը: – Համոզված եմ, որ Խորհրդի նիստը Երևանում կլինի արդիական հարցերի քննարկման, երկաթգծի զարգացմանն ուղղված նոր լուծումների սահմանման, արդյունավետ համագործակցության հաստատման գերազանց հարթակ»:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերություն և իրականացնում է «Հայկական երկաթուղիների» կոնցեսիոն կառավարումն: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով:

20 Октябрь 2011 - 06:07 AMT
55-ое заседание Совета по железнодорожному транспорту стран Содружества пройдет в Ереване 28-29 октября
55-ое заседание Совета по железнодорожному транспорту стран Содружества пройдет в Ереване 28-29 октября. Как отмечается в сообщении пресс-службы ЮКЖД, подобное решение было принято на прошедшем 18-19 мая в Хельсинки очередном заседании структуры.
Совет по железнодорожному транспорту был учрежден для координации работы железнодорожного транспорта на межгосударственном уровне и выработки согласованных принципов его деятельности 14 февраля 1992 года.
Членами Совета являются Армения, Азербайджан, Белоруссия, Киргизия, Казахстан, Молдавия, Россия, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Украина. Ассоциированными членами структуры являются Болгария, Грузия, Латвия и Финляндия, а по договору в работах структуры участвуют Литва и Эстония. Статус наблюдателя в Совете имеет Международная Конфедерация профсоюзов железнодорожников и транспортных строителей.
Во время ереванского заседания члены Совета планируют, в частности, обсудить результаты выполнения решений, принятых на прошлом заседании, нормативы графика движения поездов на 2012/2013 год, процесс взаиморасчетов между железнодорожными администрациями, Тарифную политику железных дорог на перевозки грузов в международном сообщении на 2012 фрахтовый год.
«Республика Армения придает особое значение развитию железнодорожной инфраструктуры и налаживанию железнодорожного сообщения с государствами-партнерами, а основной груз ответственности и работ в данном направлении приняла ЮКЖД, позиционирующая себя как общенациональная транспортная компания, – отметил генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Шевкет Шайдуллин. При этом глава компании высказал уверенность, что заседание Совета в Ереване станет прекрасной площадкой для обсуждения актуальных вопросов, выработки новых направлений развития железных дорог, налаживания нового плодотворного сотрудничества между железнодорожными администрациями наших стран.