Իրականացվող բարեփոխումների քանակով Հայաստանը առաջատար դիրքերում է ՀԲ Doing Business-2012 զեկույցում 183 երկրների թվում, հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` բացելով կառավարության նիստը: «ՀԲ-ն գնահատել է, որ Հինգ ոլորտներում Հայաստանը զգալի առաջընթաց ունի և միակ երկիրն է, որը դրական գնահատական է ստացել այդ ուղղություններում»,-ասել է նա:
Հայաստանը Doing Business-2012 զեկույցում իր դիրքերն է բարելավել վեց կետով՝ գրավելով 55-րդ տեղը 2010թ. 61-րդի փոխարեն:
Վարչապետը նշել է, որ ԱՊՀ երկրների թվում Հայաստանը երկրորդն է Ղազախստանից հետո: ՀՀ-ն բարելավել է իր դիրքերը հետևյալ հինգ ոլորտներում՝ ընկերության ստեղծում, շինարարության թույլտվության ստացում, վարկերի ստացում, հարկերի վճարում, ինչպես նաև ընկերությունների լուծարում:
Ինչպես նշել է Տիգրան Սարգսյանը, իրականացվող բարեփոխումները կարտացոլվեն 2012թ. զեկույցում:
Ըստ զեկույցի հետխորհրդային երկրներից իր դիրքերը բարելավել է նաև Վրաստանը (1 կետով՝ գրավելով 16-րդ տեղը), Ղազախստանը (11 կետով՝ մինչև 47 տեղը), Ադրբեջանը (3 կետով՝ մինչև 66 տեղը) , Բելառուսը (22 կետով՝ 69 տեղ), Մոլդովան (18 կետով՝ գրավելով 81-րդ տեղը), ՌԴ-ն (4 կետով՝ 12-րդ տեղ), Տաջիկստանը (5 կետով՝ 147-րդ կետ): Ընդ որում, բիզնեսի գրավչության մակարդակը նվազել է Ղրղզստանում (3 կետով՝ մինչև 70 տեղը), Ուկրաինայում (3 կետով՝ մինչև 152-րդ տեղը) և Ուզբեկստանում (2 կետով՝ մինչև 166-րդ տեղը):
Այս տարի բիզնեսի վարման նպաստավորության պայմաններով զեկույցում առաջատարի դիրքում են Սինգապուրը, Հոնգկոնգը, Նոր Զելանդիան, ԱՄՆ ու Դանիան: Կորեայի Հանրապետությունը նորեկ է առաջին տասնյակում:–ԿԱ–

Армения по числу реализуемых реформ в докладе Всемирного банка по уровню привлекательности ведения бизнеса Doing Business-2012 занимает лидирующие позиции среди 183 стран мира, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, открывая сегодняшнее заседание правительства. “ВБ оценил, что в пяти сферах Армения имеет значительный прогресс и является единственной страной, которая получила положительную оценку по этим направлениям среди 183 стран мира”, – подчеркнул он.
Армения улучшила свои позиции в рейтинге Всемирного банка стран мира по уровню привлекательности ведения бизнеса Doing Business-2012 на шесть позиций по сравнению с прошлым годом, заняв 55-е место среди 183 стран вместо 61-го в 2011 году.
В связи с этим премьер подчеркнул, что Армения среди стран СНГ находится на втором месте после Казахстана. Армения существенно улучшила свои позиции в следующих пяти сферах: создание компании, получение разрешений на строительство, получение кредитов, выплата налогов, а также расформирование компаний.
Как отметил Тигран Сариксян, реализуемые в Армении реформы отразятся в отчетностях 2012 года.
Согласно докладу, в число постосоветских стран, позиции которых были улучшены, входят Грузия (на один пункт до 16-й позиции), Казахстан (на 11 пунктов до 47-го места), Азербайджан (на 3 пункта до 66-го места), Беларусь (на 22 пункта до 69-го места), Молдова (на 18 пунктов до 81-го места), Россия (на 4 позиции до 120-го места), а также Таджикистан (на 5 пунктов до 147-го места). При этом уровень привлекательности бизнеса снизился в Киргизии (на 3 пункта до 70-го места), в Украине (на 3 пункта до 152-го места) и в Узбекистане (на 2 пункта до 166-го места).
В этом году по степени благоприятности ведения бизнеса в докладе лидирует Сингапур, за ним следуют Гонконг (Китай), Новая Зеландия, Соединенные Штаты Америки и Дания. Республика Корея стала новичком в первой десятке.