ԱՊՀ անդամ երկրների միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման համաձայնագիրը, որը ստորագրվեց Սանկտ Պետերբուրգում, պատմական նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, որի վրա մեր մասնագետներն աշխատում են 1993 թվականից, հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ բացելով կառավարության նիստը։ 1993-ին մենք եկել էինք նման համաձայնության և ստորագրել համաձայնագիր, սակայն այն չվավերացվեց։ Նրա խոսքով, հետագայում այս ուղղությամբ կատարվել են մեծ ծավալի աշխատանքներ, և հիմնականում այդ աշխատանքները նոր թափ են ստացել վերջին 2,5 տարիների ընթացքում, ինչի արդյունքում մենք կարողացանք համաձայնության գալ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ։ Այդ համաձայնագիրը Հայաստանի տնտեսության և տնտեսվարող սուբյեկտների համար ստեղծում է բացառիկ հնարավորություն։ «Առաջին, առանց մաքսատուրքերի մենք հնարավորություն ենք ունենալու առևտրաշրջանառություն իրականացնել այն պետությունների հետ, որոնք ստորագրել են այս համաձայնագիրը։ Երկրորդ, ստեղծվում են միասնական կանոններ՝ լիցենզավորման, կոդավորման և այլն, որոնք առկա են ստորագրված փաստաթղթում։ Սրա արդյունքում որևէ երկիր այլևս միակողմանիորեն չի կարող սահմանափակումներ ստեղծել այլ երկրների տնտեսվարող սուբյեկտների համար։
Հաջորդ կարևոր առանձնահատկությունն այն է, որ այս փաստաթուղթը կազմված է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության սկզբունքների հիման վրա։ Դրանում ամրագրված է, որ այս համաձայնագրի շրջանակում կցված անցումային դրույթներում առկա սահմանափակումները տարեցտարի նվազեցվելու են։
Պետք է արձանագրենք, որ այս փաստաթղթով Հայաստանի տնտեսական ռեժիմը բարելավվում է, որովհետև նախկինում եղած երկկողմանի համաձայնագրերում գոյություն ունեցող սահմանափակումների թիվը շուրջ 600-ով նվազելու է։ Մեր տնտեսվարող սուբյեկտների համար ստեղծվելու են ավելի բարենպաստ պայմաններ՝ այդ միասնական տնտեսական տարածքում ապրանքներ իրացնելու և ծառայություններ մատուցելու համար։ Համոզված եմ, որ սա լրացուցիչ խթան է հանդիսանալու մեր տնտեսական կարողությունների զարգացման համար»,-ասել է վարչապետը։

20 Октябрь 2011 - 07:47 AMT
Тигран Саркисян уверен, что зона свободной торговли СНГ послужит дополнительным стимулом для развития экономики Армении
Присоединение к Зоне свободной торговли в рамках Содружества независимых государств создает для экономики Армении и ее хозяйствующих субъектов исключительные возможности, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, открывая сегодняшнее заседание правительства. По его словам, этот документ имеет историческое значение, над которым специалисты работают с 1993 года. В дальнейшем была проделана значительная работа, которая получила больший размах в течение последние 2-3 года, и “мы смогли прийти к соглашению по созданию зоны свободной торговли”.
Во-первых, как отметил премьер, хозсубъекты без таможенных пошлин смогут работать с теми восьми странами, которые присоединились к договору, во-вторых, создаются единые правила лицензирования, квотирования, которые закреплены в этом документе. “Отныне ни одна страна не сможет предъявлять односторонние требования в сфере торговли по отношению к другим хозсубъектам СНГ”, – подчеркнул он. Следующим важным отличием этого документа является то, что он создан на основе положений Всемирной торговой организации.
В этом контексте Тигран Саркисян добавил, что с принятием этого документа экономический режим Армении значительно улучшается, поскольку действующие ограничения в рамках подписанных ранее двухсторониих договоров в рамках СНГ сокращаются на порядка 600 пунктов, а для хозсубъектов создаются лучшие условия для реализации товаров и услуг на этом едином экономическом пространстве. “Уверен, что это послужит дополнительным стимулом для развития наших экономических возможностей”, – подчеркнул глава армянского правительства.
Совет глав правительств стран СНГ 19 октября подписал договор о зоне свободной торговли в рамках содружества. Премьер-министр России Владимир Путин сообщил после заседания совета, что договор предусматривает отмену импортных и экспортных пошлин по ряду товаров, а существующие изъятия из договора будут ликвидированы позднее.