2011-ի սկզբից «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն 2 անգամ ավելացրել է փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորումը։ Ինչպես հոկտեմբերի 20-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը, ՓՄԲ վարկային պորտֆելն ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակի արդյունքներով կազմել է 16,8 մլրդ դրամ։ Ինչ վերաբերվում է ֆիզիկական անձանց վարկավորմանը, ապա աճի տեմպերն այստեղ ավելի քիչ են՝ տարեսկզբի համեմատ աճը կազմել է 21 տոկոս, 14 մլրդ դրամից հասել է 17,2 մլրդ դրամի։
Այդ առումով նա նշել է, որ տարեսկզբից բանկն իր առջև նպատակ է դրել ավելացնել փոքր և միջին բիզնեսի, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց վարկավորման ծավալները՝ առաջիկա 3-4 տարիների ընթացքում ապահովելով կորպորատիվ բանկից ունիվերսալ բանկի սահուն անցում։ «Ռազմավարական ծրագրի իրագործման տեսանկյունից մենք, իհարկե, կատարում ենք, տեղ կա առավել ակտիվ գործունեության համար, մասնավորապես ֆիզիկական անձանց վարկավորման գծով»,- հավելել է նա։

20 Октябрь 2011 - 11:51 AMT
С начала 20111 года ЗАО «Америабанк» обеспечил рост кредитования представителей малого и среднего бизнеса в два раза. Как сообщил 20 октября на пресс-конференции в Ереване директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян кредитный портфель МСБ по итогам третьего квартала текущего года составил 16,8 млрд. драмов. Что же касается кредитования физических лиц, то темпы роста здесь немного меньше – рост по сравнению с началом года 21%, с 14 млрд. драмов достигли 17,2 млрд. драмов.
В этом контексте банкир отметил, что с начала года банк поставил перед собой цель увеличить объемы кредитования представителей малого и среднего бизнеса, а также физических лиц, обеспечив плавный переход от корпоративного банка к универсальному в течение ближайших 3-4 лет. «С точки зрения реализации стратегической программы мы выполняем, конечно, есть место для более активной деятельности, в частности по линии кредитования физических лиц», – добавил он.