ՄԱԿ Համաշխարհային զբոսաշրջային կազմակերպության գլխավոր վեհաժողովի (UNWTO) Կորեայում կայացած 19-րդ նստաշրջանում հստակեցվել են 2012թ. աշնանը զբոսաշրջության ոլորտում Հայաստանում անցկացվելիք միջազգային նախարարական գագաթաժողի մանրամասները: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտնել Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Արա Պետրոսյանը: Ըստ նրա, Հայաստանը հանդես կգա որպես կազմակերպիչ, իսկ գագաթաժողովի արդյունքում կընդունվի երևանյան հռչակագիրը, ինչի շնորհիվ երկիրը կմտնի զբոսաշրջային ինդուստրիայի համաշխարհային պատմության մեջ:
Ինչպես նշել է փոխնախարարը, կազմակերպչական աշխատանքներն արդեն սկսվել են: «Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանը ենթակառուցվածքների մակարդակով արդեն պատրաստ է անցկացնելու նման մակարդակի միջազգային միջոցառումներ, դրան է նպաստում նաև «Զվարթնոց» օդանավակայանի նոր տերմինալը: Ուստի, մենք պետք է խթանենք նման միջոցառումները, ինչը թույլ կտա ներկայացնել Հայաստանը համաշխարհային շուկայում և բարձրացնել երկրի վարկանիշը»,-ասել է նա:
Հոկտեմբերի 8-14 Կորեայում տեղի ունեցավ ՄԱԿ Համաշխարհային զբոսաշրջային կազմակերպության (UNWTO) գլխավոր վեհաժողովի նստաշրջանը՝ 154 երկրների և 400 թղթակից անդամների մասնակցությամբ: Նստաշրջանի շրջանակներում կազմակերպվեց տուրիստական պաստառների Vettor Giusti ցուցահանդես-քվեարկությունը, որտեղ Հայաստանը լավագույնը ճանաչվեց People's Choice Award անվանակարգում:
UNWTO գլխավոր քարտուղար Թալեբ Ռիֆաին գլխավոր մրցանակը հանձնեց ՀՀ էկոնոմիակյի փոխնախարար Արա Պետրոսյանին: Նա նշեց, որ Հայաստանի զբոսաշրջային պաստառը մինչև հաջորդ նստաշրջանը տեղակայված կլինի UNWTO պաշտոնական կայքում:

По итогам встречи в Корее на 19 сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристической организации ООН (UNWTO) были уточнены детали и подробности проведения в Армении осенью 2012 года международного министерского саммита в сфере туризма. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель министра экономики Армении Ара Петросян. По его словам, Армения будет выступать организатором, а по итогам саммита будет принята ереванская декларация в сфере туризма, благодаря чему страна войдем в мировую историю туриндустрии.
Как отметил замминистра, организационные работы уже начаты. “Мы считаем, что Армения по уровню инфраструктур уже готова к проведению международных мероприятий такого масштаба, этому способствует и новый терминал аэропорта “Звартноц”. Поэтому мы должны стимулировать такие мероприятия, что позволит представить Армению на мировом рынке и повысить рейтинг страны”, – подчеркнул он.
В Корее с 8 по 14 октября прошла 19 сессия Генеральной ассамблеи Всемирной туристической организации ООН (UNWTO) с участием 154 стран и 400 стран-членкорров. В рамках сессии было организовано он-лайн голосование выставки-конкурса туристических плакатов Vettor Giusti, согласно которому Армения была признана лучшей в номинации People's Choice Award.
Генсек UNWTO Талеб Рифаи вручил главный приз выставки-конкурса заместителю министра экономики Армении Ара Петросяну. В связи с этим замминистра отметил, что до следующей сессии турплакат Армении будет размещен на официальном сайте UNWTO, представляя страну под единым брендом.