Կառավարությունն այսօր Էական ուշադրություն է դարձնում Հայաստանի մակրոտնտեսական կայունությանը՝ էապես նվազեցնելով բյուջետային դեֆիցիտը, զարգացնելով ենթակառուցվածքները՝ ճգնաժամի հնարավոր ալիքներին դիմակայելու համար: Այդ մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն Երևանի պետական համալսարանում այսօր մեկնարկած համաշխարհային տնտեսությունում առկա խնդիրները քննարկելու նպատակով կազմակերպված եռօրյա գիտաժողովի բացմանը: Գիտաժողովը կշարունակի աշխատանքը մինչև հոկտեմբերի 24-ը:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ համաշխարհային ճգնաժամը չի ազդել երկրի ֆինանսական հատվածի վրա, որտեղ չէին կուտակվել «տաք փողեր»: Մասնավորապես, ինչպես նշել է Տիգրան Սարգսյանը, պետությունը ստիպված չեղավ աջակցել բանկային ոլորտին, որը Հայաստանում բավականաչափ կապիտալիզացված է և բարձր լիկվիդայնություն ունի, ի տարբերություն այլ երկների, որտեղ բանկերը ստիպված էին փակվել: Տիգրան Սարգսյանը հավելել է, որ ճգնաժամի արդյունքում տուժեց նաև շինարարության ոլորտը, որտեղ շարունակվում է կայուն անկումը:
Բացի այդ, ըստ վարչապետի, Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է ընդլայնել սոցիալական ոլորտի ծախսերը, ինչն, իր հերթին, հանգեցրեց արտաքին պետպարտքի ավելացմանն: «Վերջին 3 տարում պետպարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ի հանդեպ կազմում է 40 տոկոս»,-հավելել է նա: Այնուամենայնիվ, ինչպես նշել է վարչապետը, Հայաստանը գնում է պակասուրդի կրճատման ճանապարհով, որն առաջիկա տարիներին կկազմի մոտ 3 տոկոս:

22 Октябрь 2011 - 06:58 AMT
Тигран Саркисян: В ожидании второй волны кризиса Армения делает упор на макроэкономическую стабильность
Правительство Армении рассматривает возможные сценарии проникновения второй волны мирового кризиса и его влияние на экономику страны, сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе научной конференции, посвященной структурным изменениям экономики. Организатором конференции, которая будет длиться 22-24 октября, является Армянская экономическая ассоциация. «Мы уделяем внимание макроэкономической стабильности, в частности снижению дефицита госбюджета», – сказал он.
В связи с этим глава армянского правительства напомнил, что мировой кризис не повлиял на финансовой сектор страны, где не было накоплено «горячих денег». В частности, как отметил Тигран Саркисян, государству не пришлось оказывать содействие банковской сфере, которая в Армении достаточно капитализирована и обладает высокой ликвидностью, в отличие от других стран, где многие банки вынуждены были закрыться. Тигран Саркисян добавил, что в результате этого кризиса значительно пострадала сфера строительства, где до сих пор продолжается стабильный спад.
Помимо этого, по словам премьера, правительство Армении взяло курс на расширение расходов социальной сферы, что, в свою очередь привело к увеличению внешнего госдолга. «За последние три года соотношение госдолга к ВВП составило 40%», – добавил он. Тем не менее, как отметил глава правительства, Армения идет по пути снижения дефицита, который в ближайшие годы составит менее 3%.