2012թ. գարնանը սպասվում է կարտոֆիլի կրկնակի թանկացում, որը կկազմի 350-400 դրամ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ագրարագյուղացիական միավորման ղեկավար Հրաչյա Բերբերյանը: Ըստ նրա, դրա գլխավոր պատճառը ամառային երաշտն է, որի պատճառով կորցրեցինք կարտոֆիլի բերքի 40 տոկոսը:
«Կլինի նույնքան կարտոֆիլ, որքան նախորդ տարի»,-հավելել է նա:
Ինչ վերաբերում է ծիրանի բերքին, ապա, ըստ Բերբերյանի, այն կազմել է 30-35 հազար տոննա, որը 50 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարի:
Ընդ որում, բերքի հիմնական մասը, ըստ նրա, հավաքվել է Արարատի մարզում (20-25 հազար տոննա): Մյուս մարզերում բերքը տուժեց կարկուտից:
Աճ է գրանցվել խնձորի և դեղձի արտադրության ոլորտում, իսկ խաղողը 20-30 տոկոսով ավելի է, քան նախորդ տարի:

Весной 2012 года ожидается двукратное повышение цены на картофель, которая будет составлять 350-400 драм. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян. По его словам главной причиной этого стало засуха летом, из-за которой было потеряно 40% урожая картофеля.
“Будет почти столько же картофеля, как и в прошлом году”, – добавил он.
Что же касается урожая абрикосов, то, по словам Берберяна, он составил 30-35 тыс. тонн, что на 50% больше чем в прошлом году.
При этом основная часть урожая, по его словам, дала Араратская область (20-25 тыс. тонн). В остальных областях урожай пострадал от града.