Հոկտեմբերի 23-ին Վան քաղաքի մոտակայքում տեղի ունեցած երկրաշարժի ուժգնությունն էպիկենտրոնային գոտում կազմել է 9-10 բալ։
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի հեռավորությունն էպիկենտրոնային գոտուց կազմում է մոտ 160 կմ։ ՀՀ տարածքում երկրաշարժը զգացվել է 3-5 բալ ուժգնությամբ։
ՀԱԷԿ-ում երկրաշարժի ուժգնությունը եղել է 4 բալ, և ատոմակայանին որևէ վնաս չի եղել ու չէր կարող լինել, քանի որ այն հաշվարկված է առնվազն 9 բալ ուժգնության համար։
Ավելին` Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժը ՀՀ տարածքում որևէ բնակավայրի, որևէ շենքի կամ շինության որևէ վնաս չի հասցրել։
ՀԱԷԿ-ի գլխավոր տնօրեն Գագիկ Մարկոսյանը տեղեկացրեց, որ երկրաշարժն իրենց մոտ զգացվել է ընդամենը 2-3 բալ ուժգնությամբ, որի մասին նույնիսկ ավելորդ է խոսել, իսկ Հայկական ատոմակայանը սեպտեմբերի 11-ից կանգնած է պլանային վերանորոգման աշխատանքների, հաղորդում են ԱԻ նախարարությունից։

Сила землетрясения, произошедшего 23 октября в турецком городе Ван, составила 9-10 баллов.
Отдаленность Армянской АЭС от эпицентра – порядка 160 км. На территории Армении сила толчков составила 3-5 баллов. На АЭС ощущались толчки силой в 4 балла. Землетрясение не нанесло и не могло нанести никакого ущерба Армянской атомной электростанции, поскольку она рассчитана на силу толчков в 9 баллов.
Более того, подземные толчки в Турции не нанесли вреда ни одному населенному пункту, зданию или строению в Армении.
Генеральный директор ААЭС Гагик Маркосян сообщил, что излишне говорить что-либо о 2-3 бальном землетрясении, ощущавшемся на территории атомной станции, тем более, что АЭС с 11 сентября находится на плановом ремонте, сообщают в МЧС РА.