Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ հերթի շինարարությունը Ռուսաստանի համար ամենաառաջնային նախագծերից մեկն է: Այդ մասին հայտարարել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նիկոլայ Սպասսկին Երևանում կայացած «Ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման ԱՊՀ անդամ երկրների հանձնաժողովների» 12-րդ նիստում: Սպասսկին նշել է, որ միջկառավարական համաձայնությունը ԱԷԿ-ի նոր բլոկի շինարարության մասին ստորագրվել է ՌԴ նախագահ Մեդվեդևի Երևան այցելության ժամանակ և «պաշտոնական տեսակետից նախագիծն առավելագույն կարգավիճակ ունի՝ այն ձևակերպված է միջկառավարական համաձայնագրով»:
Ինչ վերաբերում է հրապարակումներին հայկական ԶԼՄ-ներում այն մասին, թե Ռուսաստանը կորցրել է հետաքրքրությունը ԱԷԿ-ի հանդեպ, Սպասսկին «Ռոսատոմի» և ՌԴ կառավարության անունից հայտարարել է. «Մեզ համար կասկած չկա, մենք ոչ թե ուղղակի պատրաստ ենք, այլ ցանկանում ենք մասնակցել այդ նախագծի իրականացմանը»: Նա նաև հավելել է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է նաև մասնկցել նոր ԱԷԿ շահագործմանը:
Սպասսկին ու ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը հավաստիացրել են լրագրողներին, որ նոր ԱԷԿ-ի գծով աշխատանքներն ընթանում են ըստ սահմանված ժամանակացույցի:–ԿԱ–

26 Октябрь 2011 - 11:33 AMT
Сотрудничество в строительстве второй очереди армянской АЭС является одним из самых приоритетных проектов международного сотрудничества для Российской Федерации. Об этом заявил заместитель гендиректора госкорпорации “Росатом” Николай Спасский на проходящем в Ереване 12 заседании “Комиссии государств-участников СНГ по использованию атомной энергии в мирных целях”. Спасский отметил, что межправительственное соглашение о строительстве второй очереди АЭС было подписано в прошлом году во время визита президента Медведева в Ереван, и “с официальной точки зрения, проект имеет максимальный статус, который может быть- он оформлен межправительственным соглашением”.
Что касается публикаций в армянских СМИ, о том, что Россия потеряла интерес в строительстве, Спасский от имени “Росатома” и правительства РФ заявил: “для нас нет никаких сомнений, мы не просто готовы, а мы хотим участвовать в реализации этого проекта”. Он также добавил, что Россия также заинтересована в участии эксплуатации новой АЭС.
Спасский и заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян заверили журналистов, что работы по новой АЭС идут согласно утвержденному графику.