Երևանում ավարտվել է «ԱՊՀ անդամ երկրների խաղաղ նպատակով ատոմային էներգիայի օգտագործման հանձնաժողովների» 12-րդ նիստը և միջազգային աշխատանքային խմբերի խորհրդակցությունը: Ինչպես լրագրողներին է հայտնել հանձնաժողովի նախագահ, «Ռոսատոմ» կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Նիկոլայ Սպասսկին, նիստում քննարկվել է այս տարվա մայիսին ընդունված «Մինչև 2020թ. ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման ոլորտում ԱՊՀ անդամ երկրների համագործակցության շրջանակային ծրագրի» կատարողականը:
Զեկույցներ են ընթերցվել ատոմային էներգետիկայի ոլորտում միջպետական հարաբերությունների համակարգման, ֆիզիկոսների որակավորման բարձրացման ԱՊՀ տարածաշրջանային կենտրոնի ստեղծման, ԱԷԿ-ի անվտանգության ապահովման, ճառագայթային տեխնոլոգիաների ու ճառագայթային անվտանգության ոլորտում «Ռոսատոմի» կողմից ՄԱԳԱՏԷ-ի, ԱՀԿ-ի չափանիշների ներդրման մասին, ինչպես նաև 2012թ. աշխատանքների պլանը:
Հանձնաժողովի նիստին և աշխատանքային խմբերի խորհրդակցություններին մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Ղազախստանի ու Տաջիկստանի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարության, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի և ԱՊՀ անդամ երկրների խաղաղ նպատակներով ատոմային էներգիայի օգտագործման հանձնաժողովի քարտուղարության, «Ռոստեխնադզորի», «Ռոսատոմի», ինչպես նաև մի շարք ռուսական ձեռնարկությունների ու կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

В Ереване завершилось 12-ое заседание «Комиссии государств-участников СНГ по использованию атомной энергии в мирных целях» и совещание международных рабочих групп. Как сообщил журналистам, председатель комиссии, заместитель генерального директора госкорпорации “Росатом” Николай Спасский на этом заседании комиссии было обсуждено выполнение принятой в мае этого года “Рамочной программы сотрудничества государств-участников СНГ в области мирного использования атомной энергии на период до 2020 года”. Также были заслушаны доклады о координации межгосударственных отношений в области атомной энергетики, о создании регионального центра СНГ по повышению квалификации физиков, обеспечения безопасности АЭС, о планах “Росатома” по внедрению и адаптации международных стандартов “МАГАТЭ”, “ВОЗ” и “ИСО” в области применения радиационных технологий и радиационной безопасности, а также рассмотрен план работ на 2012 год.
В заседании комиссии и совещаниях международных рабочих групп приняли участие представители Армении, России, Белоруссии, Украины, Казахстана и Таджикистана, а также представители Минэкономразвития России, исполнительного комитета СНГ и Секретариата комиссии государств-участников СНГ по использованию атомной энергии в мирных целях, “Ростехнадзора”, “Росатома”, а также ряд российских предприятий и организаций.