Հայաստանում իրագործվելու է ջերմոցային տնտեսության զարգացման փորձնական ծրագիր պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակներում։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է հոկտեմբերի 27-ին կառավարության նիստում։
Դրա հետ կապված Հայաստանի կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը հաղորդել է, որ ստեղծվելու է «Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ՓԲԸ 40 տոկոս պետական բաժնեմասով, ինչը պահանջում է 4,9 մլն դրամ։
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին հավելել է, որ այդ կառավարական որոշումն առաջին հերթին ապահովում է աշխատատեղերի աճ։ «Մենք ակնկալում ենք, որ ջերմոցային տնտեսությունների մեծ ցանցի հաշվին ստեղծվելու են 40-50 հազար նոր աշխատետեղեր»,- ասել է նա։

В Армении будет реализована пилотная программа развития тепличного хозяйства в рамках сотрудничества государство – частный сектор. Соответствующее решение было принято на заседании правительства 27 октября. В связи с этим руководитель аппарата правительства Армении Давид Саргсян сообщил, что будет создано закрытое акционерное общество «Центр продвижения армянского урожая» с 40% госдолей, что потребует 4,9 млн. драмов.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в свою очередь добавил, что данное правительственное решение в первую очередь обеспечить рост рабочих мест. «Мы ожидаем, что за счет большой сети парниковых хозяйств будет создано порядка 40-50 тыс. новых рабочих мест», – сказал он.