Գրեթե երկամյա բանակցությունների արդյունքում Ռուսաստանի Ֆինանսների նախարարությունը հավանություն է տվել «Նաիրիտ» գործարանի մոդեռնիզացման համար միջոցների հատկացմանը: Ինչպես հաղորդում է «Իզվեստիյա»-ն, Ռուսաստանի վարկը հատկացվում է Հայաստանի կառավարության երաշխավորմամբ: Հիմնադրամի միջոցները հատկացվում են նվազագույն տոկոսադրույքով:
«Աշխատանքներն ընթանում են, սակայն ոչ մի որոշում չի ընդունվել: Դեռևս որոշված չէ ԵվրԱզԷս-ի Հակաճգնաժամային հիմնադրամի Խորհրդի հաջորդ նիստը, որի ժամանակ նման որոշումներ են ընդունվում»,- «Իզվեստիյա»-ին պարզաբանել է ֆինանսների նախարարության միջազգային ֆինանսական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Անդրեյ Բոկարյովը:
Գումարը Հայաստանին ծրագրվում է հատկացնել երեք տրանշով: Առաջինը` 125 մլն դոլարի չափով, կծախսվի ԱՊՀ Միջպետական բանկի առջև գործարանի ունեցած պարտքի մարման ու աշխատավարձերի վճարման համար, ինչը չի կատարվել 2011թ. մայիս ամսից: Երկրորդ և երրորդ տրանշերը կուղղվեն անմիջականորեն մոդեռնիզացմանը:

27 Октябрь 2011 - 13:24 AMT
В результате почти двухлетних переговоров российским Минфин России одобрил выделение средств на модернизацию завода «Наирит». Как передают «Известия». Кредит России выдается под гарантии правительства Армении. Средства фонда предоставляются под минимальные проценты.
Работа ведется, однако никаких решений не принималось. Дата следующего заседания Совета Антикризисного фонда ЕврАзЭС, на котором принимаются подобные решения, не определена», – пояснил «Известиям» директор департамента международных финансовых отношений Минфина Андрей Бокарев.
Деньги Армении планируется предоставить тремя траншами. Первый в размере $125 млн. пойдет на погашение задолженности завода перед Межгосударственным банком СНГ и выплату заработной платы, которую задерживают с мая 2011 г. Второй и третий транш пойдут непосредственно на модернизацию.