«Հայաստանի երկաթուղայինների առջև բարդ խնդիր է դրված՝ երկաթուղային տրանսպորտը դուրս բերել տեխնոլոգիական և տեխնիկական այնպիսի մակարդակի, որը կհամապատասխանի հայ հասարակության և տնտեսության պահանջներին»,- հոկտեմբերի 28-ին ասել է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի նախագահ, ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Յակունինը ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 55-րդ նիստի բացման ժամանակ։ Նա շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի ղեկավարությանը արդեն երրորդ անգամ երկրում խորհրդի անցկացմանն աջակցելու համար։
Անդրադառնալով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի անմիջական աշխատանքին՝ Վլադիմիր Յակունինը նշել է, որ իր կողմից «ՌԵՈՒ» ԲԲԸ-ն բոլոր ջանքերը գործադրում է կոնցեսիոն պայմանագրի կատարման համար։ «Ինձ համար շատ հաճելի է փաստել, որ այդ գնահատականը հնչել է ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների վերջին նիստում, որտեղ առանց նկատողությունների ընդունվել է ԱՊՀ տարածքում երկաթուղային տրանսպորտի զարգացման նախագիծը»,- ասել է նա։
ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 55-րդ նիստը բացվել է Երևանում հոկտեմբերի 28-ին: Նման որոշումն ընդունվեց խորհրդի անցած նիստի ժամանակ, որը կայացել էր մայիսի 18-19-ին Հելսինկիում (Ֆինլանդիա): Նիստի ժամանակ խորհրդի անդամները նախատեսում են, մասնավորապես, քննարկել անցած նիստի ընթացքում կայացված որոշումների կատարման ընթացքը, հաստատել գնացքների երթևեկության նորմատիվները 2012-2013 թթ. համար, երկաթուղային ադմինիստրացիայի միջև փոխադարձ հաշվարկների կարգը, ինչպես նաև միջազգային հաղորդակցությունում բեռնափոխադրումների սակագնային քաղաքականությունը: Երևանյան նիստը, որն իր աշխատանքներն ավարտելու է հոկտեմբերի 29-ին, ուղիղ հեռարձակվեկու է «ՀԿԵ» կայքէջում: Միջոցառման պաշտոնական գործընկերն է «ԱրԱրԱտ» Երևանի կոնյակի գործարանը:
Խորհրդի անդամներն են՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը, Ուզբեկստանը, Մոլդովան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան: Ասոցացված անդամներն են՝ Բուլղարիան, Վրաստանը, Լատվիան և Ֆինլանդիան, իսկ պայմանագրային հիմունքների վրա Խորհրդի աշխատանքներին մասնակցում են նաև Լիտվան և Էստոնիան: Դիտորդի կարգավիճակ Խորհրդում ունի Երկաթուղու աշխատողների և տրանսպորտային շինարարների արհմիության միջազգային կոնֆեդերացիան:

«Перед железнодорожниками Армении стоит нелегкая задача вывести железнодорожный транспорт на новый технологический и технический уровень, который бы соответствовал потребностям армянского общества и экономики», – сказал 28 октября президент ОАО «Российские железные дороги» – председатель совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Владимир Якунин на открытии пленарного заседания Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества. Он также поблагодарил руководство Армении за поддержку в проведении Совета в стране уже в третий раз.
Касаясь непосредственно работы ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», Владимир Якунин отметил, что со своей стороны ОАО «РЖД», в концессионном управлении которого находится армянская железная дорога, прилагает все усилия для выполнения концессионного договора. «Мне очень приятно констатировать, что эта же оценка прозвучала на последнем заседании глав правительств СНГ (18 октября, Санкт-Петергбург), на котором заслушивался проект развития железнодорожного транспорта на пространстве СНГ и который был принят главами правительств без всяких замечаний», – подчеркнул он.
55-ое заседание Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества проходит в Ереване 28-29 октября. Подобное решение было принято на очередном заседании структуры, прошедшем в Хельсинки18-19 мая. Во время ереванского заседания, члены Совета планируют, в частности, обсудить результаты выполнения решений, принятых на прошлом заседании, нормативы графика движения поездов на 2012/2013 год, процесс взаиморасчетов между железнодорожными администрациями, тарифную политику железных дорог на перевозки грузов в международном сообщении на 2012 фрахтовый год.
Прямая трансляция заседания Совета будет вестись на сайте ЗАО «ЮКЖД» (http://www.ukzhd.am/55.html). Официальным партнером мероприятия является Ереванский коньячный завод «АрАрАт».
Совет по железнодорожному транспорту был учрежден для координации работы железнодорожного транспорта на межгосударственном уровне и выработки согласованных принципов его деятельности 14 февраля 1992 года. Членами Совета являются Армения, Азербайджан, Белоруссия, Киргизия, Казахстан, Молдавия, Россия, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан, Украина.
Ассоциированными членами структуры являются Болгария, Грузия, Латвия и Финляндия, а по договору в работах структуры участвуют Литва и Эстония. Статус наблюдателя в Совете имеет Международная Конфедерация профсоюзов железнодорожников и транспортных строителей.