«Գազպրոմ» ԲԲԸ-ն պաշտոնական տեղեկատվություն չունի Երևանի նախկին քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի` Ալեքսեյ Միլլերի ռուսական ընկերության վարչության փոխնախագահ նշանակվելու մասին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել են «Գազպրոմ» ԲԲԸ մամլո ծառայությունից: «Մենք չենք մեկնաբանում այդ հարցը, քանի որ ինքներս պաշտոնական տեղեկատվություն չունենք»,- ասել են ընկերության մամլո ծառայությունում: Ընդ որում, գործակալության զրուցակիցը ենթադրել է, որ այդ նորությունը, հավանաբար, ասեկոսեների մակարդակում է խմորվում:
Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը հրաժարական է տվել, քանի որ նրան առաջարկվել է Ալեքսեյ Միլլերի «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի վարչության փոխնախագահի պաշտոնը: Ինչպես գրում է «Հայոց աշխարհ» թերթը, Կարապետյանի հրաժարականի մասին դիմումն արդեն ներկայացվել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Կարապետյանն արդեն մոտ ժամանակներս կմեկնի Ռուսաստան:
Մինչ Երևանի քաղաքապետ դառնալը, Կարապետյանը Հայաստանի էներգետիկայի նախարարության և «Գազպրոմի» կողմից հիմնադիր պայմանագրի հիման վրա ստեղծված «ՀայՌուսգազարդի» գլխավոր տնօրենն էր: «Գազպրոմի» բաժինը «ՀայՌուսգազարդի» կանոնադրական կապիտալում կազմում է 80%, մնացած 20% պատկանում է Հայաստանի կառավարությանը:
Երևանի քաղաքապետարանում հրաժարվել են մեկնաբանել այս տեղեկատվությունը` խորհուրդ տալով այդ հարցով դիմել երկուշաբթի:
Ենթադրում են, որ Հայաստանի մայրաքաղաքի նոր քաղաքապետ կնշանակվի Հայաստանի վախճանված վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի որդին` Երևանի փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:

28 Октябрь 2011 - 12:24 AMT
В «Газпроме» не комментируют слухи о назначении Карена Карапетяна заместителем председателя правления
В ОАО «Газпром» не обладают официальной информацией о новом назначении мэра города Еревана Карена Карапетяна на пост заместителя председателя правления российской компании Алексея Миллера. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе ОАО «Газпром». «Мы не комментируем этот вопрос, поскольку сами не обладаем официальной информацией», – сказали в пресс-службе ОАО «Газпром». При этом собеседник сделал предположение, что эта новость, вероятно, муссируется на уровне слухов.
Мэр Еревана Карен Карапетян подал в отставку, так как получил предложение занять пост заместителя председателя правления ОАО «Газпром» Алексея Миллера. Как пишет газета «Айоц Ашхар», заявление об отставке Карапетяна уже представлено президенту Армении Сержу Саргсяну. Карапетян уже в ближайшее время вылетит в Россию.
До того, как стать мэром Еревана, Карапетян был генеральным директором «АрмРосгазпрома», созданного министерством энергетики Армении и российским «Газпромом» на основании учредительного договора. Доля «Газпрома» в уставном капитале «АрмРосгазпрома» составляет 80%. Остальные 20% акций принадлежат правительству Армении.
В пресс-службе мэрии Еревана отказались комментировать данную информацию, посоветовав обратиться с вопросом в понедельник.
На место нового мэра армянской столицы прочат сына скончавшегося премьер-министра Армении Андраника Маргаряна – вице мэра Еревана Тарона Маргаряна.