Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն ապացուցել է, որ ունի բավականաչափ մտավոր և մարդկային ներուժ, քաղաքական կամք` իր առջև դրված նպատակները կյանքի կոչելու համար, ինչպես նաև շտկելու բացթողումներն ու թերությունները, որոնք դեռևս առկա են, ՀՀԿ առաջին տնտեսական համաժողովում հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Հանրապետականն այն կուսակցությունն է, որը ոչ միայն անցնող 4 տարիների, այլև սկսած 1999 թվականից Հայաստանում տնտեսական քաղաքականությունն իրականացնող հիմնական միավորն է: Ես վստահ եմ, որ երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանի առաջնորդությամբ Հայաստանի կառավարությունն իրականացնում է հստակ և հետևողական տնտեսական ծրագիր, որի շնորհիվ մեր երկիրը միջազգային ասպարեզում կգրավի իր ուրույն տեղը` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների համար ապահովելով բարեկեցիկ և արժանավայել կյանքի մակարդակ»,- ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով՝ ՀՀԿ կողմից առաջին տնտեսական համաժողովի անցկացումը նպատակ ունի կուսակցության անդամներին, գործընկերներին և հանրությանը ներկայացնել երկրի տնտեսական իրավիճակը, որի պատասխանատվությունը առաջին հերթին կրում է Հանրապետական կուսակցությունը: Այս կապակցությամբ կառավարության ղեկավարը հավելել է, որ Հայաստանի Հանրապետության կոալիցիոն կառավարությունը տնտեսական քաղաքականությունն իրականացնում է` առաջնորդվելով երեք հիմնարար փաստաթղթերով: Դրանք են` 2008 թվականի Հանրապետության Նախագահի ընտրություններում Հանրապետական կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի նախընտրական ծրագիրը, երկրորդ` 2008 թվականի քաղաքական կոալիցիայի հուշագիրը և երրորդ` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2008-2012 թվականների ծրագիրը:
Այս համատեքստում վարչապետը կարևորել է ՀՀԿ կողմից առաջին տնտեսական համաժողովի անցկացումը, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյա պատմության ընթացքում առաջին անգամ քաղաքական կուսակցությունը հանդես է գալիս նման նախաձեռնությամբ, ինչը «քննարկումների համար նոր հարթակ է և կարող է ձևավորել կուսակցական գործունեության նոր մշակույթ»: «Երկրորդ` Հանրապետական կուսակցության տնտեսական կոնֆերանսը տեղի է ունենում այն ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը հաղթահարում է համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետևանքները»,- ընդգծել է նա: Տիգրան Սարգսյանը հավելել է, որ երկրին հաջողվել է մեղմացնել ճգնաժամի հետևանքները, շարունակել երկրի տնտեսության կառուցվածքի դիվերսիֆիկացիան, կյանքի կոչել հիմնարար փաստաթղթերում ամրագրված հիմնական դրույթները:

30 Октябрь 2011 - 13:16 AMT
Тигран Саркисян уверен, что благодаря правительственной программе Армения займет на мировой арене твердые позиции
Республиканская партия Армении доказала, что у нее есть достаточный интеллектуальный и человеческий потенциал, политическая воля для реализации поставленных перед ней целей и преодоления тех недостатков, которые все еще есть, заявил на первой экономической конференции РПА премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «РПА – это основная единица, которая с 1999 г реализует в Армении экономическую политику. Я уверен, что под предводительством президента страны Сержа Саргсяна правительство Армении реализует четкую и последовательную экономическую программу, благодаря чему наша страна на мировой арене займет свои твердые позиции, обеспечивая для граждан Армении благополучный и достойный уровень жизнедеятельности», – подчеркнул он.
По его словам, целью проведения первой экономической конференции РПА является представление членам партии, партнерам и общественности тех достижений, ответственность за реализацию которых взяла на себя именно РПА. В связи с этим глава правительства добавил, что экономическая политика в Армении реализуется на основе трех основных документов – предвыборной программы главы государства Сержа Саргсяна, меморандума политической коалиции от 2008 года и программы правительства Армении на 2008-2012 гг., результаты которой и будут представлены широкой общественности.
В этом контексте премьер придал важность проведению первой экономической конференции РПА, поскольку за 20-летнюю историю независимости Армении политическая партия впервые выступает с подобной инициативой, «что может явиться платформой и может сформировать новую культуру политической деятельности». «Во-вторых, конференция проводится в тот период, когда экономика Армении преодолевает последствия кризиса, и одновременно мы должны быть готовы к возможной второй волне кризиса », – подчеркнул он. Тигран Саркисян добавил, что стране удалось смягчить последствия кризиса, продолжить диверсификацию структуры экономики страны, воплотить в жизнь все те положения, которые были закреплены в основополагающих документах.