Հայաստանը եղել և շարունակելու է լինել արդյունաբերական երկիր, հոկտեմբերի 30-ին հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը՝ ելույթ ունենալով ՀՀԿ տնտեսական համաժողովում:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը միշտ համարվել է արդյունաբերական երկիր, սակայն Խորհրդային Միության փլուզումից հետո երկրին չհաջողվեց վերականգնել իր արդյունաբերական ներուժը: Այնուամենայնիվ, նոր կառավարությունն այդ ուղղությամբ գործադրեց բոլոր ջանքերը, մասնավորապես, արտահանման վրա կողմնորոշված արդյունաբերության ստեղծման համար: «Մենք հասկանում էինք, որ ունենալով փոքր շուկա և սահմանափակ ռեսուրսներ՝ Հայաստանը պետք է հստակ քաղաքականություն ունենա՝ կողմնորոշված արտահանման վրա»,- ընդգծել է նա: Ընդ որում, նա նկատել է, որ այդ արդյունաբերությունը պետք է հիմնված լինի նոր տեխնոլոգիաների և նորարարությունների վրա:
Ինչպես հաղորդել է նախարարը, հետճգնաժամային շրջանում տնտեսությունների իրական հատվածի խթանման և աջակցության գծով կառավարության նախաձեռնած ծրագրերի շրջանակում Հայաստանին հաջողվել է 13% աճ ապահովել արդյունաբերության ոլորտում, «ինչն աննախադեպ երևույթ է 20-ամյա անկախ Հայաստանի ողջ պատմության ընթացքում»: Այս կապակցությամբ Տիգրան Դավթյանը հավելել է, որ ՀՆԱ-ում արդյունաբերության բաժինն արդեն հասնում է 20%-ի: «Դա նշանակում է, որ հանրապետությունը վերականգնում է արդյունաբերական երկրի իր համբավը: Հայաստանը եղել և լինելու է արդյունաբերական երկիր»,- ընդգծել է նա: Նախարարը հավելել է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում մշակվել և շուտով կառավարության հավանությունը կստանա Հայաստանի արտահանման վրա կողմնորոշված արդյունաբերության զարգացման ռազմավարական քաղաքականության հայեցակարգը, որը թույլ կտա պարզել երկրի տնտեսության մրցունակ կողմերը և Հայաստանին հնարավորություն կտա իր տեղը զբաղեցնել համաշխարհային շուկայում:

30 Октябрь 2011 - 14:43 AMT
Армения есть и будет оставаться промышленной страной, заявил 30 октября в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян, выступая на экономическом форуме РПА.
Он напомнил, что Армения всегда считалась промышленной страной, однако после распада Советского Союза стране не удалось восстановить свой промышленный потенциал. Тем не менее, новое правительство приложило все усилия в этом направлении, в частности по созданию экпортоориентированной промышленности. «Мы понимали, что, имея малый рынок и ограниченные ресурсы, Армения должна иметь четкую политику, ориентированную на экспорт», – подчеркнул он. При этом он подчеркнул, что эта промышленность должна быть основана на новых технологиях и инновациях.
Как сообщил глава министерства, в рамках предпринятых правительством программ в посткризисный период по стимулированию и содействию реального сектора экономик в 2011 году Армении удалось обеспечить 13% рост в сфере промышленности, «что является беспрецедентным во всей истории 20-летней независимой Армении». В связи с этим он добавил, что доля промышленности в ВВП уже доходит 20%. «Это означает, что республика восстанавливает свою славу промышленной страны. Армения есть и будет промышленной страной», – подчеркнул он. Тигран Давтян добавил, что в долгосрочной перспективе разработана и скоро получит одобрение со стороны правительства концепция стратегической политики развития промышленности Армении, ориентированной на экспорт, которая позволит выявить конкурентоспособные стороны экономики страны и даст возможность Армении занять свою нишу на мировом рынке.