2012 թվականի ապրիլին Եվրոպական միության աջակցությամբ Հայաստանի ԱԷԿ-ում սրթես-թեստ կանցկացվի: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության տնտեսական համաժողովում հաղորդել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ որոշումը պայմանավորված է ճապոնական Ֆուկուսիմայում ողբերգական իրադարձություններով: Նա հաղորդել է նաև, որ ներկա պահին Հայաստանի ԱԷԿ-ում անվտանգության մակարդակի բարձրացման աշխատանքները շարունակվում են: Այս կապակցությամբ նա հիշեցրել է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագիտական խումբը դրական է գնահատել կայանի անվտանգ շահագործման մակարդակը՝ հավելելով, որ ԱԷԿ-ում արդեն ձեռնամուխ են եղել միջազգային փորձագետների հայտնաբերած թերությունների վերացմանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է նոր էներգաբլոկի շինարարությանը, ապա, ինչպես հաղորդել է նախարարը, իրականացվում են պոտենցիալ ներդրողների որոնման աշխատանքներ:

In April 2012, a stress test will be held at Armenian Nuclear Power Plant with the assistance of EU, according to Armenian Minister of Energy and Natural Resources.
As Armen Movsisyan stated at Republican Party of Armenia (RPA)-hosted economic conference, the decision was prompted by Fukusima nuclear disaster in Japan. “Work is in progress to boost the NPP safety and eliminate shortcomings discovered, with International Atomic Energy Agency (IAEA) having positively assessed the security level at the plant,” the Minister said.
Dwelling on construction of a new reactor, the Minister said that the search for foreign investors continues.