2012 թվականի ապրիլին Եվրոպական միության աջակցությամբ Հայաստանի ԱԷԿ-ում սրթես-թեստ կանցկացվի: Այդ մասին հոկտեմբերի 30-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության տնտեսական համաժողովում հաղորդել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ որոշումը պայմանավորված է ճապոնական Ֆուկուսիմայում ողբերգական իրադարձություններով: Նա հաղորդել է նաև, որ ներկա պահին Հայաստանի ԱԷԿ-ում անվտանգության մակարդակի բարձրացման աշխատանքները շարունակվում են: Այս կապակցությամբ նա հիշեցրել է, որ ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագիտական խումբը դրական է գնահատել կայանի անվտանգ շահագործման մակարդակը՝ հավելելով, որ ԱԷԿ-ում արդեն ձեռնամուխ են եղել միջազգային փորձագետների հայտնաբերած թերությունների վերացմանը:
Իսկ ինչ վերաբերում է նոր էներգաբլոկի շինարարությանը, ապա, ինչպես հաղորդել է նախարարը, իրականացվում են պոտենցիալ ներդրողների որոնման աշխատանքներ:

30 Октябрь 2011 - 14:22 AMT
В апреле 2012 года при содействии Европейского союза на Армянской АЭС будет проведен стресс-тест. Об этом 30 октября на экономической конференции Республиканской партии Армении сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян.
По его словам, данное решение обусловлено трагическими событиями на японской Фукусиме. Он также сообщил, что на данный момент на Армянской АЭС продолжаются работы по повышению уровня безопасности. В связи с этим он напомнил, что экспертная группа МАГАТЭ положительно оценила уровень безопасной эксплуатации станции, добавив, что на АЭС уже приступили к процессу устранения выявленных международными экспертами недостатков.
Что же касается строительства нового энергоблока, то, как сообщил, глава министерства, ведутся работы поиска потенциальных инвесторов.