2008-2011թթ. ժամանակահատվածում ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման գծով էներգետիկ ոլորտում մոտ 342 մլրդ դրամ է ներդրվել: Այդ մասին, ելույթ ունենալով ՀՀԿ տնտեսական համաժողովում, հոկտեմբերի 30-ին հաղորդել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Ներդրումային նախագծերի թվում նախարարն առանձնացրել է Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարությունը, որի գործարկումը ծրագրված է ընթացիկ տարվա վերջին, Երևանի ՋԷԿ-ի նոր շոգեգազային ցիկլով էներգաբլոկի շինարարությունը, ինչպես նաև փոքր ՀԷԿ-երի զարգացումը, Իրան-Հայաստան ԷՀԼ շինարարության նախագիծը և ատոմային էներգետիկայի զարգացումը:
Արմեն Մովսիսյանը հաղորդել է, որ 2011թ. ինն ամսվա ընթացքում Հայաստանում 11%-ով ավելի էլեկտրաէներգիա է արտադրվել, քան 2010թ. նույն ժամանակահատվածում: Ընդ որում, նրա խոսքով, արտահանումն ավելացել է 32%-ով, իսկ ներքին սպառումը՝ 6%-ով:

In 2008-2011, around AMD 342 bln was invested in Armenia's energy sector for infrastructure programs, according to Armenian Minister of Energy and Natural Resources.
At Republican Party of Armenia (RPA)-hosted economic conference, Armen Movsisyan noted construction of the 5th power unit at Hrazdan thermal power plant, a new steam- to -gas unit at Yerevan heat station, development of hydropower stations, Iran-Armenia powerline construction program and development of atomic power engineering among crucial projects.
According to the Minister, in Jan-Sept 2011, energy production volume in Armenia grew by 11% against 2010; energy export rate increased by 32% while internal consumption rose by 6%.