Մշտական արտաքին մարտահրավերների պայմաններում անհրաժեշտ է ստեղծել կայուն զարգացման ռազմավարություն, որը Հայստանը կներկայացնի «Ռիո+20» գլոբալ միջազգային համաժողովում: Հոկտեմբերի 31-ին այդ մասին լրագրողներին հայտնեց Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Ըստ նրա, համաժողովի շրջանակներում միտումն այնպիսին է, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է համեմատական առավելություններ ունենա և զարգանա իր ռեսուրսների հաշվին:
Այդ համատեքստում նա հիշեցրել է, որ փորձագետները կանխատեսում են ճգնաժամի երկրորդ ալիք, որի էպիկենտրոնը կլինի Եվրոպան, որտեղ Իտալիան ու Պորտուգալիան կարող են Հունաստանին բախտին արժանանալ: ՀՀ կայուն զարգացման ապահովման հեռանկարների թվում Վազգեն Սաֆարյանը նշել է Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցումը, որտեղ Ռուսաստանը կարող է ներդրող լինել, ինչպես նաև Իրան-Հայաստան մայրուղին և «Նաիրիտ» գործարանի արդիականացումը, որը կարող է կայուն դիրք զբաղեցնել կաուչուկի արտադրության համաշխարհային շուկայում:

В период возникновения постоянных внешних вызовов есть необходимость создания стратегии стабильного развития, которую Армения представит на глобальном международном форуме «Рио+20». Об этом журналистам 31 октября на пресс-конференции в Ереване сообщил председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян. По его словам, в рамках готовящейся конференции тенденции таковы, что каждая страна должна иметь сравнительные преимущества и развиваться за счет своих ресурсов.
В этом контексте он напомнил, что многие эксперты прогнозируют вторую волну кризиса, эпицентром которой является Европа, где Италию и Португалию может постичь участь Греции. Среди же перспектив обеспечения стабильного развития Армении Вазген Сафарян назвал строительство железной дороги Иран-Армения, где Россия может выступить инвестором, а также автомагистраль Иран-Армения и проект модернизации химзавода «Наирит», который может занять стабильные позиции на мировом рынке производства каучука.