Թերթաքարային գազի մշակումը սկսվել է անցյալ դարի կեսերին Mitchell Energy & Development ընկերության կողմից, սակայն ժամանակակից տեխնոլոգիաների բացակայության պատճառով մինչև 20-րդ դարի 80-ականներն այս ուղղությամբ լուրջ աշխատանքներ չեն տարվել
Թերթաքարային գազի արդյունահանման հնարավորությունը որպես լրացուցիչ էներգետիկ աղբյուր դիտարկվում է նաև Հայաստանում, որը թույլ է տալու նվազեցնել երկրի էներգետիկ կախվածությունը։
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը հաղորդել է, որ Հայաստանում աշխատանքներ են ընթանում թերթաքարային գազի հանքավայր հայտնաբերելու ուղղությամբ։ «Մենք աշխատում ենք ԱՄՆ, Չինաստանի և Ռուսաստանի ընկերությունների հետ, որոնք զգալի փորձ ունեն այս ոլորտում»,- ասել է նա։
Հանրապետությունում թերթաքարային գազի հանքավայրեր հայտնաբերելու ճանապարհին առաջին քայլը հենց դրա պոտենցիալի որոշումն է՝ «իմանալու համար, թե ինչ ակնկալիքներ կարելի է կապել այդ ոլորտի հետ»։
Եթե բնական գազ արտահանող երկրները, մասնավորապես Ռուսաստանը, պնդում են, որ դրա արդյունահանումը և շահագործումը շատ թանկ է, դրան հակառակ, գազի ներկրումից կախված երկրները հենց թերթաքարային գազի մեջ են տեսնում իրենց քաղաքական և տնտեսական «փրկությունը» էներգակիրներ արտահանող երկրներից։
Հայաստանի շահագրգռվածությունը թերթաքարային գազի արդյունահանման մեջ պայմանավորված է ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև տնտեսական նկատառումներով։ Ընթացիկ տարվա հունիսի 2-ին փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանի և Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչի միջև, որի համաձայն ամերիկյան կողմը ֆինանսավորելու է Հայաստանում թերթաքարային գազի որոնման աշխատանքները։ Իսկ որոշ ժամանակ անց օգոստոսի 3-ին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի ներկայությամբ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և International Minerals and Mines (IMM) միջև կնքվել է հուշագիր, որի համաձայն վերջինը պետք է աշխատանքներ անցկացնի Հայաստանում թերթաքարային գազի հայտնաբերման և գնահատման ուղղությամբ։
Առայժմ վաղ է խոսել Հայաստանում թերթաքարային գազի հանքավայրեր գտնելու հնարավորության մասին։ Ակնհայտ է մի բան, դա զգալիորեն կազդի երկրի էներգետիկ անվտանգության վրա, կթուլացնի նրա կախվածությունը ներկրումից։ Բացի էներգետիկ ազդեցությունից, դա կարող է լրջորեն փոխել Հարավային Կովկասում էներգետիկ քաղաքական հավասարակշռությունը։ Առավել ևս, որ Արմեն Մովսիսյանը հավաստիացրել է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակվեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն ստացվի կոնկրետ արդյունքներ։

31 Октябрь 2011 - 12:21 AMT
Разработка сланцевого газа началась еще в середине прошлого века американской компанией Mitchell Energy & Development, однако, из-за отсутствия современных технологий, до 80-х годов 20 века серьезных работ в этом направлении не проводилось.
Возможность добычи сланцевого газа рассматривают в Армении, как дополнительный энергетический источник, позволяющий повысить энергонезависимость страны.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян сообщил, что в Армении ведутся работы по поиску месторождений сланцевого газа. «В этом направлении мы работаем с компаниями из США, Китая, России, которые имеют значительный опыт в этой сфере», – сказал он. Первым шагом на пути выявления в республике залежей сланцевого газа является именно определение его потенциала, «чтобы знать, какие ожидания связывать с этой отраслью».
Если страны, экспортирующие природный газ, в частности, Россия, утверждают, что его промышленная добыча и эксплуатация обходятся очень дорого, в противовес этому, страны, зависимые от импорта газа, именно в сланцевом газе видят свое «спасение» от политической и экономической зависимости от стран, экспортирующих энергоносители.
Заинтересованность Армении в добыче сланцевого газа обусловлена не только политическими, но и экономическими соображениями. 2 июня этого года меморандум о взаимопонимании был подписан министром энергетики Армении Арменом Мовсисяном и послом США в Армении Мари Йованович, согласно которому американская сторона профинансирует поисковые работы сланцевого газа в Армении. А уже некоторое время спустя 3 августа в присутствии премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна между Министерством энергетики Армении и оффшорной компанией International Minerals and Mines (IMM) был подписан меморандум, согласно которому, последняя должна провести работы по разведке и оценке ресурсов сланцевого газа в Армении. Эти работы будет проводить в Армении недавно созданная компания IMM Energy Armenia, получившая исключительное право на проведение подобных работ. Пока рано говорить о возможном открытии месторождений сланцевого газа в Армении. Очевидно одно – это существенно повлияет на систему энергетической безопасности страны, ослабит ее зависимость от импорта. Кроме экономического воздействия, это может серьезно изменить и энергетический политический баланс на Южном Кавказе. Тем более, что Армен Мовсисян заверил, что работы в этом направлении будут продолжены до тех пор, пока не будут получены конкретные результаты.