2012-ի պետբյուջեի փաթեթը ենթադրում է անցում կայունացումից դեպի տնտեսական աճ։ Այդ մասին հայտարարել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2012-ի պետական բյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ։ «Բյուջեի գերակայությունը տնտեսական աճն է»,- ասել է վարչապետը և հավելել, որ նախատեսվում է աջակցություն ՓՄՁ-ներին, արտահանման խթանում, արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացում։
Վարչապետը նշել է, որ 2011-ի վերջին ամիսների տնտեսական զարգացումները կարելի է բնութագրել որպես կայունացման փուլ։ Սարգսյանը հայտարարել է, որ 2011-ի 8 ամիսների տվյալներով ՀՆԱ աճը կազմել է 5 տոկոս, ինչը նշանակում է, որ բյուջեով նախատեսված 4,6 տոկոս տնտեսական աճն իրատեսական է։

“Economic growth is the primary goal of the budget program,” Tigran Sargsyan said during the preliminary discussion of the next year’s state budget in the National Assembly.
He noted that endorsement of small and middle businesses, export stimulation, industrial and agricultural development is planned.
According to RA Prime Minister, economic development of the recent months may be characterized as stabilization stage. “The GDP growth totaled 8% for the first 8 months of 2011 implying that 4.6 % economic growth index is quite realistic,” he said.