2012-ի պետբյուջեի նախագծով նախատեսված է 4,2 տոկոս տնտեսական աճ 2011-ի 4,6 տոկոսւ փոխարեն։ Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ ԱԺ հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2012-ի պետբյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ։ «Պլանավորելով տնտեսական աճի առավել ցածր ցուցանիշ՝ մենք հաշվի ենք առել այն մարտահրավերները և ռիսկերը, որոնք հիմա առկա են արտաքին միջավայրում, ինչպես նաև այն գնահատականները, որոնք տալիս են միջազգային կառույցներն աճի ցուցանիշներին»,- ասել է վարչապետը և հավելել, որ այս ցուցանիշում հաշվի են առնվել Ռուսաստանի տնտեսական աճի գնահատականները, որը զգալի նշանակություն ունի Հայաստանի համար և որը նույնպես նախատեսված է 4 տոկոսի մակարդակում։
Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, տնտեսական աճի ցուցանիշի նվազումն ավելի իրական կդարձնի բյուջեի ցուցանիշները, ինչպես թույլ կտա ռեզերվներ կուտակել նոր մարտահրավերներին հակազդելու համար, որոնք կարող են հայտնվել 2012-ին։ «Հիմնական շեշտը կդրվի տնտեսական աճ ապահովելու վրա»,- ասել է նա։
Վարչապետի խոսքով, 2012-ին նախատեսվում է 7,5 տոկոս աճ արդյունաբերության ոլորտում, 4 տոկոս՝ գյուղատնտեսության ոլորտում, ծառայությունների ոլորտում՝ 3,5 տոկոս, իսկ շինարարությունում՝ 2,5։

Проектом госбюджета 2012 года предусмотрен экономический рост 4,2%, против 4,6% в бюджете на 2011-й год. Об этом заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на предварительное обсуждение проекта госбюджета на 2012 год во время совместного заседания комиссий Национального собрания Армении. “Планируя более низкий показатель экономического роста, мы учли те вызовы и риски, которые сейчас есть во внешней среде, и те оценки, которые дают международные структуры показателям роста”, – отметил премьер-министр. Он также добавил, что в этом показателе учтены оценки экономического роста России, который имеет существенное значение для Армении, и который также запланирован на уровне 4%.
По словам Тиграна Саркисяна, снижение показателя экономического роста сделает более реальными показатели бюджета, а также позволит накопить резервы и ресурсы для противодействия новым вызовам, которые могут проявиться в 2012-м. “Основной упор будет делаться на обеспечении экономического роста”,- добавил он.
По словам премьера, в 2012-м, в частности, планируется рост промышленности на 7,5%, сельского хозяйства 4%, в сфере услуг 3,5%, а в строительстве в первые за последние годы будет остановлено падение и даже зафиксирован рост 2,5%.