2011-ի նոյեմբերի 1-ի դրությամբ 40 վերամշակող ձեռնարկություններ մթերել են 28 հազար 504 տոննա խաղող, այն դեպքում, որ դրա պահանջարկը կազմել է 140 000 տոննա նոյեմբերի 2-ին մամլո ասուլիսում Երևանում հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը։ Նրա խոսքով, 1 կգ խաղողի մթերման նվազագույն արժեքը նախագահի հանձնարարությամբ սահմանվել է 130-ի դրամի սահմանում։ «Դա բավական բարձր ցուցանիշ է անցյալ տարվա 124,4 դրամի համեմատ, իսկ բարձրորակ խաղողի գինը հասել է մինչև 1 կգ համար 250 դրամի»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով 2010-ին մի շարք ընկերությունների պարտքերին՝ Ռոբերտ Մակարյանը հաղորդել է, որ գյուղատնտեսական նախարարության կողմից անցկացված ամենօրյա դիտարկման համաձայն այսօրվա դրությամբ 16,8 մլրդ դրամից վճարվել է 15,2 մլրդ դրամ (90.5 տոկոս), իսկ մնացած գումարը վերամշակվող ձեռնարկությունները պետք է վճարեն մինչև տարեվերջ։ «Մենք նամակ ենք ուղարկել վերամշակող ընկերություններին, որպեսզի 2012-ի հունվարի 1-ին նրանք լիովին մարեն իրենց պարտքերը»,- ասել է նա։

По состоянию на 1 ноября 2011 года 40 перерабатывающих предприятий закупили 128 тыс. 504 тонны винограда, при том, что спрос на него составил порядка 140 000 тонн. Об этом 2 ноября на пресс-конференции в Ереване сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян. По его словам минимальная цена закупа 1 кг по распоряжению президента республики была установлена в размере 130 драмов. «Это является достаточно высоким показателем по сравнению с 124,4 драма в прошлом году, а цена высококачественного винограда, например сорта «Арени» в области Вайоц Дзор, доходила до 250 драмов за 1 кг», – добавил он.
Касаясь выплат по задолженностям ряда компаний в 2010 году, Роберт Макарян сообщил, что, согласно проведенному Минсельхозом ежедневному мониторингу, на сегодняшний день из закупленного винограда в размере 16,8 млрд драмов выплачено 15,2 млрд драмов (90,5%), а остальную сумму перерабатывающие предприятия должны выплатить до конца года. «Мы направили письмо перерабатывающим компаниям, чтобы до 1 января 2012 года они полностью погасили свои задолженности», – сказал он.
В этом контексте Роберт Макарян добавил, что этому процессу способствует внедрение принципа организации закупок на основе договора между производителями и перерабатывающими компаниями.