Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է տնտեսական մրցակցության պաշտպանության ոլորտում միջազգային փորձագետ Ուիլիամ Կովաչիկին: Վերջինս հակամենաշնորհային և սպառողների շահերի պաշտպանության բնագավառներում խորհրդատվություն է տրամադրել Հայաստանի, Բենինի, Եգիպտոսի, Էլ Սալվադորի, Վրաստանի, Գայանայի, Ինդոնեզիայի, Ղազախստանի, Մոնղոլիայի, Մարոկկոյի, Նեպալի, Պանամայի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Վիետնամի և Զիմբաբվեյի կառավարություններին:
Վարչապետը նշել է, որ մրցակցային դաշտի ամբողջական ապահովումը մեր երկրի համար դեռևս մնում է խնդրահարույց մի շարք օբյեկտիվ պատճառներով, սակայն կառավարությունը ձեռնարկում է անհրաժեշտ բոլոր քայլերը՝ ազատ և արդար մրցակցության ապահովման համար: Այդ տեսակետից, կառավարության ղեկավարը կարևորել է Ուիլիամ Կովաչիկի՝ հակամենաշնորհային քաղաքականության վերաբերյալ առաջարկությունների ներկայացման շուրջ հետագա համագործակցությունը:
Ուիլիամ Կովաչիկն ընդգծել է, որ տպավորված է Հայաստանի հակամենաշնորհային քաղաքականությամբ և դրա շրջանակում իրականացված օրենսդրական փոփոխություններով: Միջազգային փորձագետի գնահատմամբ՝ կառավարության այս քաղաքականությունը միջազգային ասպարեզում համարվում է լավագույններից մեկը: Ուիլիամ Կովաչիկը վարչապետ Սարգսյանին առաջարկել է մշակել համապատասխան ռազմավարություն, որով էլ Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը կկառուցի իր հետագա քաղաքականությունը:
Այս առումով կառավարության ղեկավարը կոչ է արել Ուիլիամ Կովաչիկին և Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանին՝ աշխատել վերոնշյալ ռազմավարության և նոր առաջարկությունների ներդրման ուղղությամբ, որոնք կնպաստեն մեր երկրում հակամենաշնորհային քաղաքականության ամրապնդմանն ու զարգացմանը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:

2 Ноябрь 2011 - 13:16 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял международного эксперта по вопросам экономической конкуренции Уильяма Ковачика. Как отмечается в сообщении пресс-службы армянского правительства, международный эксперт предоставляет консалтинговые услуги в антимонопольной сфере и в защите прав потребителей Армении, Бенину, Египту, Эль Сальвадору, Грузии, Гайане, Индонезии, Казахстану, Монголии, Марокко, Непалу, Панаме, России, Украине, Вьетнаму и Зимбабве.
«Полное обеспечение конкурентного поля все еще является проблематичным для нашей страны по ряду объективных причин, но правительство предпринимает все необходимые шаги для обеспечения свободной и справедливой конкуренции», – цитирует слова премьера пресс-служба правительства. С этой точки зрения премьер подчеркнул важность сотрудничества с Уильямом Ковачиком в плане антимонопольной политики.
В свою очередь, Уильям Ковачик подчеркнул, что впечатлен антимонопольной политикой Армении и законодательными изменениями в данной сфере. По оценке эксперта, данная политика армянского правительства считается одной из лучших на международной арене. Международный эксперт предложил армянскому премьеру разработать соответствующую стратегию, на основе которой Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении построит свою дальнейшую политику.
В связи с этим Тигран Саркисян призвал Уильяма Ковачика и председателя ГКЗЭК Артака Шабояна разработать данную стратегию и внести новые предложения, которые будут содействовать укреплению и развитию антимонопольной политики в Армении.