Նոր հարկային փաթեթը կբարելավի մթնոլորտը փոքր և միջին ձեռնարկատիրության համար, նոյեմբերի 2-ին կառավարությունում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության վերաբերյալ կայացած Խորհրդի նիստում հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` փոքր և միջին ձեռնարկատիրության խորհրդին ներկայացնելով հարկային բարեփոխումների մանրամասները:
«Կնվազի նաև հաշվետվությունների քանակը, եթե փոքր ձեռնարկատիրությունն աշխատում է լիցենզիոն դաշտում կամ ֆիքսված վճարների ոլորտում»,- ասել է նա:
Ինչպես նշվում է կառավարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, փոքր և միջին բիզնեսի համար կարևոր քայլ է արտոնագրային վճարների դաշտում գործունեության տեսակների ընդլայնումը: Խոսքը վերաբերում է հանրային սննդի գործունեությանը, հյուրանոցային տնտեսություններին, թեթև մարդատար մեքենաներով ուղևորափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպություններին, վարսավիրանոցներին, ավտոտեխսպասարկման կայաններին, ավտոկանգառներին, բիլիարդ խաղերի կազմակերպմանը:
Միևնույն ժամանակ, վարչապետի խոսքով, նոր փաթեթում ներկայացված է հարկային գերավճարներն այլ պարտավորությունների դիմաց առանց ուսումնասիրման և ստուգումների հաշվանցման հնարավորության տրամադրումը: Նախկինում ընդամենը 100 հազար դրամի պարագայում էր թույլատրվում գերավճարները հաշվանցել` առանց հարկային մարմնի ստուգման: Այսօր այդ շեմն օրենքով բարձրացվում է մինչև 10 միլիոն դրամ, որն առաջին հերթին վերաբերելու է փոքր և միջին բիզնեսին: Այս կապակցությամբ կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ դա վերաբերում է այն խոշոր բիզնեսին, որն զբաղվում է մեծածավալ ներկրումներով, սակայն չի ապահովում փաստաթղթաշրջանառությունը:
Տիգրան Սարգսյանը հաղորդել է նաև, որ խստացվում են առանց հաշվարկային փաստաթղթերի ապրանքների տեղաշարժի պարագայում պատասխանատվության միջոցները, ծրագրվում է ներդնել նորմեր, որոնք պարտադրում են, որպեսզի խոշոր գործարքները լինեն անպայման անկանխիկ:
Նորարարությունների թվում է նաև ևս մեկ նոր գործիք, որը պարտադիր վճարներ է սահմանում հանքաքարի, սև և գունավոր մետաղների ջարդոնների, ինչպես նաև փայտանյութի արտահանման նկատմամբ, որոնց նպատակն է վերջիններիս վերամշակումը կազմակերպել Հայաստանում, այլ ոչ թե արտերկրում:

Новый налоговый пакет улучшит атмосферу для малого и среднего бизнеса, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, представляя Совету по развитию малого и среднего бизнеса детали налоговых реформ. «Снизится также число отчетностей, если малый бизнес работает в лицензионном поле или в сфере фиксированных выплат», – сказал он.
Как отмечается в сообщении пресс-службы правительства, важным шагом для малого и среднего бизнеса является расширение видов деятельности, подлежащих лицензированию. Это такие области, как общественное питание, гостиничный бизнес, такси-сервисы, парикмахерские, станции автотехобслуживания, автостоянки и т.д.
Одновременно, по словам премьера, в новом пакете представлены меры по упрощению налогового администрирования для малого бизнеса и ужесточения санкций для крупного. Так, для улучшения деловой среды МСБ предлагается поднять планку дохода, которая позволяет представлять отчетность без проверок и предварительного согласования с Госкомитетом по доходам Армении, со 100 000 драмов до 10 млн драмов. В связи с этим глава правительства подчеркнул, что это касается организаций, которые занимаются крупномасштабным импортом, однако не обеспечивают документооборот.
Тигран Саркисян также сообщил, что ужесточаются меры ответственности за транспортировку товаров без учетных документов, планируется внедрение норм, согласно которым крупные сделки будут оплачены в безналичной форме.
Среди новшеств налоговых реформ – новый инструмент, устанавливающий обязательные выплаты для экспорта сырья, в частности, черных и цветных металлов, а также древесины, целью которого является организация их переработки в Армении.