Հայաստանի կառավարության որոշմամբ ստեղծվել է «Հայկական միրգ» բաց բաժնետիրական ընկերությունը, որի հիմնական նպատակն է աջակցել այգեգործության զարգացմանն ու թարմ մրգի ու ընկուզեղենի արտահանմանը արտաքին շուկա:
Ինչպես հայտնել է գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, «Հայկական միրգ» ԲԲԸ-ն ստեղծվել է Հայաստանում «Գյուղական հնարավորությունների ստեղծման ծրագրի» շրջանակներում, որն ուղղված է աղքատության կրճատմանը գյուղական շրջաններում, եկամուտների աճին ու կենսական մակարդակի բարձրացմանը գյուղական շրջաններում բերքատու այգիների ձևավորման հաշվին:
Այդ առնչությամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ կառավարությունը մեծ ակնկալիքներ ունի, կապված այդ ծրագրի իրագործման հետ: «Անհրաժեշտ է բարձրացնել արտադրողականությունը, մեծ նշանակություն կունենա նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը, ինչը նոր հմտություններ կպահանջի մեր ֆերմերներից, որպեսզի նրանք իմանան, թե ինչպես կարելի է 1 հա ավելի շատ բերք ստանալ»,-ասել է նա:
«Հայկական միրգ» ընկերության ստեղծմանն է հատկացվել շուրջ 52 մլն դոլար: Այդ գումարից 13,5 մլն դոլարը հատկացվել է IFAD-ի կողմից, 20 մլն դոլարը՝ OPEC-ի, 3,5 մլն դոլար հատկացրել է Դանիայի կառավարությունը խորհրդատվական ծառայությունների համար. շահառուները կմասնակցեն 3 մլն դոլարի չափով, ևս 11 մլն դոլար հատկացրել է կառավարությունը որպես համաֆինանսավորում:
Ընկերությունը կզբաղվի ամբողջ շղթայի հարցերով՝ տնկիների ներկրումից մինչև վերջնական արտադրանքի իրացում, մասնավորապես, ունենալ ինչպես տնկիների բազմացման, մշակման, պահպանման, տեսակավորման ու իրացման համակարգ, այնպես էլ պատրաստի արտադրանքի պահպանման համար նախատեսված սառնարաններ, լոգիստիկա ու արտահանման շփումներ: Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանում նախատեսվում է 700 հա վրա ստեղծել ինտենսիվ զարգացման այգեգործություն:

By Armenian government’s decision, Armenian Fruit OJSC has been formed with a purpose to develop horticulture in the country and export fresh fruit and nuts to foreign markets.
As Armenian Agriculture Minister Sergo Karapetyan noted, the company is established as part of the program aimed at poverty reduction, income increase and life quality improvement in Armenian rural areas.
In his comments, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan noted that government has great expectations with this program implementation.
“Productivity should be boosted, new technologies should be introduced to help our farmers get more abundant harvest," he noted.
Out of USD 52 million used for Armenian Fruit OJSC esyablishment, USD 13.5million was provided by IFAD, USD 20 million by OPEC, USD 3.5 million by Danish government. Beneficiaries’ contribution is estimated at USD 3 million. USD 11 million is co-financed by the Armenian government.
The company will focus on seedlings import and processing, storage, sorting and sales of the final product, as well as provision of refrigerators for goods storage, logistics and export contacts. Program envisages creation of 700 hectares of orchards for intensive development.