Իրանը մտադիր է միանալ Ռուսաստանի միասնական էներգահամակարգին Ադրբեջանի միջոցով: Այդ հարցի շուրջ բանակցություններ են կայացել Բաքվի հետ, հայտարարել է Իրանի էներգետիկայի փոխնախարար Մոհամմադ Բեհզադը:
Ըստ նրա, Իրանը նաև մտադիր է սինքրոնիզացնել իր էներգահամակարգը Լիբանանի հետ, հայտնում է PressTV-ին: Իրանն այժամ ձգտում է դառնալ էլեկտրաէներգիա արտահանող խոշոր երկրներից մեկը տարածաշրաջնում և 1 մլրդ դոլարի ներդրում է կատարել 3 էլեկտրակայանների կառուցման համար:
Պաշտոնական Թեհրանը մտադիր է սինքրոնիզացնել Իրանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի 700 մեգավատ ընդհանուր հզորությամբ ցանցերը, հետագայում Եվրոպայի էներգետիկ համակարգին միանալու միտումով:

Иран планирует подключиться к единой энергетической системе России через Азербайджан. По этому вопросу были проведены переговоры с Баку, заявил заместитель министра энергетики ИРИ Мохаммад Бехзад.
По его словам, Иран также намерен синхронизировать свою энергосистему с Ливаном, сообщает PressTV.
"Иран в настоящее время обменивается энергией с Азербайджаном, Нахиджеваном, Пакистаном, Турцией, Ираком и Арменией. В марте 2012 года сумма экспорта энергии страны достигнет $1 млрд.", – заявил Бехзад.
Иран, стремящаяся стать одним из крупнейших экспортеров электроэнергии в регионе, привлекла инвестиции в объеме $1 млрд. для строительства 3-х электростанций.
Официальный Тегеран намерен осуществить синхронизацию электроэнергетических сетей Ирана, Азербайджана и России общей мощностью 700 мегаватт, чтобы в дальнейшем подключиться к электроэнергетической системе Европы.