Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) պատվիրակությունը փոխնախագահ Յան Ֆիշերի գլխավորությամբ այցելելու է Հայաստան։ Ինչպես հաղորդվում է բանկի մամլո հաղորդագրությունում, ՎԶԵԲ ներկայացուցիչներն այս շաբաթ անցկացնելու են խորհրդատվություններ քաղաքական առաջնորդների և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ Հայաստանի համար բանկի նոր եռամյա ռազմավարության շուրջ։ Սպասվում է, որ նոր ռազմավարությունը Հայաստանի համար հաստատվելու է 2012-ի սկզբին եռամյա ժամկետով (2012-2015թթ)։
Իր այցի շրջանակներում պատվիրակությունը հանդիպելու է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Տիգրան ՍԱրգսյանի, էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանի և այլ պաշտոնատար անձնանց հետ։
ՎԶԵԲ պատվիրակությունն ուսումնասիրելու է Հայաստանի տնտեսական, քաղաքական և սոցիալական ներկա զարգացումը, քննարկելու է երկրի միջնաժամկետ գերակայությունները և պարզելու, թե ինչպես կարելի է աջակցել Հայաստանին շուկայական տնտեսության անցնելու գործընթացում։

3 Ноябрь 2011 - 13:17 AMT
Делегация Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) во главе с вице-президентом Яном Фишером посетит Армению. Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, представители EBRD проведут на этой неделе консультации с политическими лидерами и представителями гражданского общества Армении вокруг разрабатываемой банком новой трехлетней стратегии для Армении. Ожидается, что новая стратегия для Армении будет утверждена в начале 2012 года на трехлетний срок (2012-2015 гг.).
В рамках своего визита делегация встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, министром экономики Тиграном Давтяном и другими должностными лицами.
Делегация EBRD изучит нынешнее экономическое, политическое и социальное развитие Армении, обсудит среднесрочные приоритеты страны и выяснит, как можно содействовать Армении в процессе перехода к рыночной экономике. Помимо этого, будут обсуждены также вопросы поддержки малых и средних предприятий Армении в период действия трехлетней стратегии, особенно в сельском хозяйстве и в экономически оправданных сферах.