Հայաստանի կառավարությունը, որը խորհրդարան է ներկայացրել 2012թ. պետբյուջեի նախագիծը, «մինչև վերջ չի բացել իր քարտերը», մասնավորապես, դա վերաբերում է հարկային փաթեթին, քննարկումները խորհրդարանում դեռ չեն սկսվել: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: «Ես տեղյակ եմ, թե ինչ աղմուկ բարձրացավ, երբ կառավարությունը հայտարարեց, որ 100 մլրդ դրամ ավելի հարկ պետք է հավաքի, ինչը փոքր գումար չէ»,-ասել է նա:
Ըստ փորձագետի, դա հնարավոր է, քանի որ կառավարության առջև այնքան էլ լուրջ խնդիր չի դրված: Ասատրյանը պարզաբանել է, որ 60 մլդր դրամ կառավարությունն առանց այդ էլ կհավաքեր առանց լրացուցիչ քայլերի 2012թ. ակնկալվող տնտեսական աճի հաշվին: Ինչ վերաբերում է մյուս 40 մլրդ դրամին, ապա, ըստ նրա, այդքանն էլ կհավաքվի հարկային ու մաքսային վարչարարության հաշվին: Բագրատ Ասատրյանը դրական է գնահատել հարկային բարեփոխումների նոր փաթեթի մի շարք դրույթներ, որոնք վերաբերում են ալկոհոլի վրա ակցիզային հարկին, մաքսային տուրքերին ու մի շարք հարկային դրույքներին, նշելով, որ «այդ ամենը երկար սպասված ու խելամիտ քայլեր են»: Նա նաև հավելել է, որ այդ հարկային փաթեթն ուղղակի անհրաժեշտ էր պահպանելու համար 2012թ. ծախսերը 2011թ. ծախսերի մակարդակի վրա: «Իսկ 2012թ. ծախսերը շատ ավելի քիչ կլինեն, քանի որ միջազգային դոնորները այլևս չեն ցանկանում գումարներ հատկացնել Հայաստանին, ասելով, որ նա ինքը պետք է միջոցներ հայթայթի»,-ասել է նա:
Բագրատ Ասատրյանը վստահ է, որ Հայաստանի էկոնոմիկան զգալի ռեզերվներ ունի, որտեղ «հարկային ստվերը» գերազանցում է 40 տոկոսը, կան շատ ուղղություններ ծառայությունների ոլորտում, որոնք վատ են հարկադրվում: Ըստ նրա, հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցության մակարդակը Հայաստանում ցածր է՝ 17 տոկոս, այլ զարգացող երկրների, նույն Վրաստանի, համեմատ: «Ռեզերվը մոտ 10 տոկոս է և իշխանությունները պետք է դա օգտագործեն»,-ասել է նա:

4 Ноябрь 2011 - 09:43 AMT
Баграт Асатрян: Собрать дополнительных налогов в 100 млрд. драмов правительству Армении не составит особого труда
Правительство Армении, представившее в парламент проект госбюджета на 2012 год, не «до конца открыло свои карты», в частности, это касается налогового пакета, обсуждения по которому в парламенте еще не начались. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. «Я тоже в курсе того, какой шум подняли намерения правительства Армении собрать дополнительные налоговые доходы в 100 млрд драмов, что является немалой суммой», – сказал он.
По словам эксперта, это возможно, поскольку перед правительством стоит не очень серьезная задача. В этом контексте экс-председатель ЦБ РА пояснил, что 60 млрд. драмов правительство так и так собрало бы без каких-либо дополнительных шагов за счет экономического роста, запланированного на 2012 год. Что же касается остальных 40 млрд. драмов, то, по его словам, это будет достигнуто за счет ужесточения налогового и таможенного администрирования. Баграт Асатрян положительно оценил ряда положений нового пакета налоговых реформ, касающиеся увеличения акцизного налога на алкоголь, таможенные пошлины и ряд других налоговых ставок, подчеркнув, что «все это очень долго ожидаемые и разумные шаги». Он также добавил, что этот налоговый пакет был просто необходим для сохранения расходов госбюджета в 2012 году на уровне показателя конца 2011 года. «А в 2012 году расходы будут намного меньше, поскольку международные доноры больше не хотят давать денег Армении, ссылаясь на то, чтобы она изыскивала свои ресурсы», – отметил он.
Баграт Асатрян уверен, что экономика Армении имеет значительные резервы, где «налоговая тень» превышает 40%, есть также много направлений в сфере услуг, которые плохо налогооблагаются. По его словам, уровень соотношения налоги/ВВП в Армении низок – 17%, по сравнению с другими развивающимися странами, например, с Грузией. «Эти резервы составляют порядка 10%, и власти должны их использовать», – добавил он.