Հայաստանի համար նոր եռամյա` 2012-2015թթ. ռազմավարությունը Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի Տնօրենների խորհուրդը կհաստատի 2012թ. գարնանը: Այդ մասին նոյեմբերի 4-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է ՎԶԵԲ փոխնախագահ Յան Ֆիշերը: Նրա խոսքով` փաստաթղթում կներկայացվեն այն ոլորտները, որոնցում բանկն իր ներգրավման հնարավորությունն է տեսնում: Պոտենցիալ ոլորտների թվում փոխնախագահը նշել է մասնավոր հատվածը` կարևորելով աջակցությունը փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանն ու դրա զարգացումը, որը զարգացող երկրների համար առանցքային կողմերից մեկն է: Ընդ որում, Յան Ֆիշերն ընդգծել է, որ բանկը խթանում է ազգային արժույթով ֆինանսավորման իրականացումը, ինչն իր հերթին կնպաստի արժույթի ամրապնդմանը: Ինչպես նշել է միջազգային կառույցի ներկայացուցիչը, ՎԶԵԲ համար ավանդական ոլորտներն են էներգետիկան և էներգամատակարարումը, իսկ Հայաստանի տնտեսության մեջ բանկի ներգրավվածության նոր ուղղություն կդառնա գյուղատնտեսությունն ու ագրոբիզնեսը: Այս կապակցությամբ Յան Ֆիշերը հավելել է, որ Հայաստանի կառավարության կողմից տուրիստական ոլորտին մասնակցելու վերաբերյալ առաջարկ է ստացվել, որը նույնպես արտացոլված է բանկի նոր ռազմավարության մեջ:
«Մենք պարտավորվում ենք շարունակել աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի զարգացմանը, ինչպես դա անում էինք վերջին 20 տարիների ընթացքում»,- ընդգծել է Ֆիշերը: Նա հիշեցրել է, որ այդ ժամանակահատվածում բանկը Հայաստանում իրականացրել է շուրջ 100 ծրագիր` 600 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ:
Կովկասի երկրների, Մոլդովայի և Բելառուսի գծով ՎԶԵԲ տնօրեն Պոլ-Անրի Ֆորեստյերն իր հերթին հավելել է, որ առայժմ դժվար է խոսել մոտակա երեք տարվա ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալի մասին, քանի որ ամեն ինչ կախված կլինի առկա ծրագրերից, ինչպես նաև երկրում բիզնես և ներդրումային միջավայրի վիճակից:

4 Ноябрь 2011 - 16:55 AMT
Новую стратегию для Армении на 2012-2015 гг. Совет директоров Европейского банка реконструкции и развития утвердит весной следующего года. Об этом 4 ноября на пресс-конференции в Ереване сообщил вице-президент EBRD Ян Фишер. По его словам, в документе будут представлены те сферы, в которых банк видит возможности своего вовлечения. Среди потенциальных сфер вице-президент отметил частный сектор, придав важность содействию и развитию малого и среднего бизнеса, который является ключевым аспектом для развивающихся стран. При этом Ян Фишер подчеркнул, что банк стимулирует осуществление финансирования в национальной валюте, что, в свою очередь, будет способствовать ее укреплению. Как отметил представитель международной структуры, традиционными сферами для EBRD является энергетика и энергосбережение, а новым направлением вовлеченности банка в экономику Армении станет сельское хозяйство и агробизнес. В связи с этим Ян Фишер добавил, что со стороны правительства Армении поступило предложение об участии в туристической сфере, которая также будет отображена в новой стратегии банка.
За время пребывания в Армении делегация EBRD встретилась с главой государства Сержем Саргсяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, министром экономики Тиграном Давтяном, главой МИД Эдвардом Налбандяном, представителями бизнес-сообщества, общественными деятелями и оппозицией, что позволило создать комплексное представление об экономическом и политическом положении страны с целью определения направлений запланированной трехлетней стратегии. «Мы берем на себя обязательства продолжать оказывать содействие развитию Армении, как это делали на протяжении последних 20 лет», – подчеркнул он. Ян Фишер напомнил, что за этот период банк осуществил в Армении порядка 100 программ на общую сумму в 600 млн евро.
В свою очередь, директор EBRD по странам Кавказа, Молдовы и Беларуси Пол-Анри Форестьер добавил, что пока трудно сказать об общем объеме финансирования на ближайшие три года, поскольку все будет зависеть от имеющихся программ, а также от состояния бизнес и инвестиционной среды в стране.