Համաշխարհային միտումների այս ֆոնին փոքր Հայաստանին Արմագեդոն չի սպասվում: Շատ փորձագետների գնահատմամբ, մեզ հասնող հիմնական ազդակները գալիս են Ռուսաստանից, որտեղ տնտեսական աճը 2012-ին նախատեսված է 4 տոկոսի մակարդակում, ավելին, հաջորդ տարի սպասվում է փոխանցումների ավելացում նախաճգնաժամյա շրջանի մակարդակում: «Այդ պատճառով Հայաստանում գալիք տարում լուրջ ցնցումներ չեն լինի, իսկ եթե ֆինանսական հոսքերի միտումները շարունակվեն, ապա Հայաստան մտնող փոխանցումների ծավալները 2012-ին կհասնեն նախաճգնաժամային շրջանին»,- ասել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը։
Դրա հետ կապված՝ նա դրական է գնահատել այն, որ 2012-ին Հայաստանում ապահովվելու է տնտեսական աճ 4,2 տոկոսի մակարդակում։ «Լավ է, որ մենք աճում ենք, բայց ինձ անհանգստացնում է՝ իսկապես այդ տեմպերը բավարար են»,- ասել է փորձագետը և հավելել, որ աճ ապահովվելու է արդյունաբերության ոլորտում, ինչպես նաև 2-2,5 տոկոս աճ՝ շինարարության ոլորտում։
Անդրադառնալով ժողովրդի բարեկեցությանը՝ Բագրատ Ասատրյանն ասել է, որ հաշվի առնելով համաշխարհային շուկաներում պարենային ապրանքների գների աճը՝ երկրի բնակչությունը զգալիորեն վատ է ապրելու։ Այդ առումով նա հավելել է, որ դա վերաբերվում է նաև պետական ծառայողներին, որոնց համար կառավարության կողմից նախատեսված սոցիալական փաթեթը պլանավորված քայլ է լինելու։ «Եթե մենք չվճարենք պաշտոնյաներին, ապա չենք կարող նրանցից արդյունավետ աշխատանք ակնկալել»,- ասել է նա։
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի փոխնախագահ Յան Ֆիշերը կոչ է արել «ժամանակից շուտ խուճապի չմատնվել և սև սցենարներ չկազմել», այլ ավելի լավ է զգույշ լինել ֆիսքալային քաղաքականության իրագործման հետ: Հայկական տնտեսության համեմատական առավելությունների շարքում նա նշել է «առողջ» բանկային համակարգը, որին հաջողվել է դիմակայել արտաքին ազդեցություններին:

Meanwhile, experts don’t predict Armageddon for the Armenian economy. According to specialists, both foreign and local, major impulse will come from Russia, which expects 4% growth next year.
If the current financial inflow is maintained, the volume of remittances in Armenia will reach pre-crisis level in 2012. However, taking into account the current situation, the Armenian national budget envisages a cautious economic growth of 4,2% against 4,6% expected in 2011. Besides, government takes efforts to ensure growth in agriculture and construction industry.
Vice president of the European Bank for Reconstruction and Development Jan Fischer calls “not to succumb to panic” but be cautious with fiscal policy. Among the advantages of the Armenian economy, he pointed out the healthy banking system, which managed to resist outer challenges. According to Fischer, Armenia has to continue the course of reform to improve the tax and customs administration and the business environment, what is important for attracting foreign investments.
Nevertheless, Bagrat Asatryan, former chairman of the Central Bank of Armenia (CBA), supposes that despite increase in pensions and social benefits, the quality of life of the Armenian population will worsen due to the global rise in prices.