«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի նոր տերմինալը կբարձրացնի Հայաստանի վարկանիշը ողջ աշխարհում։ Այդ մասին նոյեմբերի 7-ին լրագրողներին հայտարարել է արգենտինահայ ձեռնարկատեր Էդուարդո Էռնեկյանը նոր տերմինալը շահագործման հանձնելու շրջանակներում։
Նրա խոսքով, նոր տերմինալն ավելի շատ զբոսաշրջիկներ կներգրավի Հայաստան։ Արգենտինացի գործարարը նաև հավելել է, որ նոր տերմինալի շինարարության նախագծի իրագործման շրջանակներում նախատեսվում է ընդլայնել ընդհանուր տարածքը, կառուցել նոր ճանապարհ, որը մոտենալու է օդանավակայանին և նոր հյուրանոցին։ «Հայաստանը պետք է ունենա լավագույնը, և մենք դա անում ենք»,- հավելել է նա։
Հայաստանի կառավարությունը նոյեմբերի 3-ի նիստում հավանություն է տվել «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի հարակից տարածքում միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ծրագրին, որն ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման բաղադրիչներից է և ապահովելու է մայրուղիներից և Երևան քաղաքից դեպի օդանավակայան իրականացվող ուղևորաբեռնափոխադրումների իրականացումը` ավտոմոբիլային նոր մայրուղու և երկաթգծի կառուցման միջոցով։ Ինչպես նշել է տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը, հետագայում այն ներառվելու է ՏՐԱՍԵԿԱ միջազգային լոգիստիկ կենտրոնում, որի անդամ է Հայաստանը։
Մանուկ Վարդանյանը հավելել է, որ ծրագրի շրջանակներում կառուցվելու է նոր երկաթուղի, որն օդանավակայանից տանում է «Չարբախ» կայարան ուղևորափոխադրումների համար և մինչև «Կարմիր բլուր»՝ բեռնափոխադրումների համար։ Բացի դրանից, նախարարի խոսքով, կառուցվելու է նոր ճանապարհ, որը շրջանցելու է Արգավանդ և Փարաքար գյուղերը։ Այդ աշխատանքների արդյունքում, ինչպես հաղորդել է Վարդանյանը, ստեղծվելու է նոր տրանսպորտային հանգույց կամուրջների տեսքով, որը միացնելու է նոր ճանապարհները, Իսակովի պողոտան, շրջանցիկ ճանապարհը և այդտեղից դուրս է գալու մայրաքաղաքի գլխավոր մայրուղի։
Ենթադրվում է, որ լոգիստիկ կենտրոնի շինարարությունը տևելու է երեք տարի, արժեքը լինելու է շուրջ 25 մլն եվրո, որն ապահովվելու է պետություն-մասնավոր հատված համագործակցությամբ։

7 Ноябрь 2011 - 09:56 AMT
Новый терминал международного аэропорта “ Звартноц” повысит рейтинг Армении во всем мире. Об этом 7 ноября журналистам заявил аргентинский предприниматель армянского происхождения Эдуардо Эрнекян в рамках сдачи в эксплуатацию зала вылетов нового терминала.
По его словам, новый терминал привлечет в Армению больше туристов. Аргентинский бизнесмен также добавил, что в рамках реализации проекта по строительству нового терминала планируется расширить общую территорию, построить новую дорогу, которая будет подходить прямо к самому аэропорту и новую гостиницу. “Армения должна иметь самое лучшее, и мы это делаем”, – добавил он.
Правительство Армении на заседании 3 ноября одобрило стратегическую программу по созданию при международном аэропорте “Звартноц” логистического центра и транспортной инфраструктуры. Как отметил министр транспорта и связи Армении Манук Варданян, они являются составной частью создания свободной экономической зоны при аэропорте и обеспечат реализацию пассажиро- и грузоперевозок по новой автомагистрали и железнодорожной дороге. В связи с этим глава министерства также сообщил, что на данный момент ведутся работы по подготовке технико-экономического обоснования для создания логистического центра, который в дальнейшем будет включен в международный логистический центр ТРАСЕКА, членом которой является и Армения.